V posledních letech se hodně píše o případech napadení lidí psy, často dokonce svými vlastními. Na druhé straně stoupá počet těch, kteří si oblíbili silná a ostrá plemena psů. Jejich chov a držení mělo a má svůj opodstatněný důvod, ale pokud si je někdo pořizuje spíše pro image, nebo si vedle takového psa připadá psychicky lépe a hrdinněji, skrývá se zde riziko, že další případy napadení psy na sebe nedají dlouho čekat. Bohužel pes je v tom často úplně nevinně.
Položila jsem poradkyni chovu moskevského strážního psa paní Zemanové pár otázek, abychom lépe pochopili, pro jaké lidi a účely se tito psi hodí a s čím je potřeba v případě pořízení takového ostrého plemene počítat.
Paní Zemanová, již několik let chováte hned tři plemena psů, která lze označit za ?ostrá?. Je to středoasijský pastevecký pes, kavkazský ovčák a moskevský strážní pes. Mohla byste říci v čem se od sebe liší??
V čem se liší hned na první pohled je exteriér. Všechna tři plemena jsou ostří psi, kteří nekompromisně střeží majetek a svého pána. Rozdíly v povaze nejsou tolik výrazné, nejvíce se asi odlišuje moskevský strážní pes, který na rozdíl od ostatních vyžaduje více kontaktu s majitelem, hodí se dobře k rodinnému domku nebo do strážní služby, kde bude co nejvíce se svým pánem.
S jakým cílem byla tato plemena šlechtěna? Jakým způsobem zneškodňovali nepřítele??
Kavkazský ovčák a středoasijský pastevecký pes byli, jak již název plemen říká, psi, kteří měli střežit stáda před vlky, medvědy a jinými šelmami, nebo před zloději. Moskevský strážní pes byl vyšlechtěn pro účely armády, která potřebovala velkého silného psa, který není náročný a je dobře ovladatelný. Útok těchto plemen je veden na nejzranitelnější místa těla, tj. na krk a slabiny.
Jak jsou používána v současnosti v zemi původu??
V současnosti jsou využíváni, tak jako dříve, tzn. jako ochránci stád, hlídají majetek svých pánů i různé objekty, kde je potřeba nekompromisních hlídačů, moskevští strážní psi jsou využíváni policií i armádou. Z některých se stali i osobní strážci bohatých podnikatelů.
Pro koho a pro jakou práci se hodí v našich podmínkách??
U nás je jejich využití v podstatě stejné, jako v zemi původu.
Potřebují výcvik? Jaký??
Výcvik, tak jak se praktikuje např. u německých ovčáků, není vhodný. U těchto plemen se více docílí formou hry, pochvaly a odměny. Tímto způsobem je lze naučit vše, co je potřeba. Zvláště moskevský strážní pes je velmi učenlivý, co se jednou naučí, to není potřeba stále opakovat, jako u již zmíněného německého ovčáka, pamatuje si to navždy.
S čím je potřeba počítat při pořízení některého z těchto plemen??
Hlavně si musí každý uvědomit, že se jedná o velké a ostré psy.
Komu do ruky rozhodně nepatří??
Nepatří do rukou lidem, kteří by si pořízením těchto plemen psů chtěli něco dokazovat, pak by mohli být svému okolí nebezpeční. Také to nejsou psi pro dítě jako hračka. I když jsou štěňata krásné huňaté kuličky, vyrostou a potřebují správnou výchovu, dítě zpravidla berou jako kamaráda, ne jako autoritu.
Na co je potřeba dát pozor při výchově??
Ve výchově je nutná důslednost, co psovi jednou zakážete, mělo by být zakázané vždy, jsou chytří a každý ústupek využijí ke svému prospěchu. Nikdy se nemají trestat fyzicky, stačí slovně pokárat, z tónu hlasu poznají, že něco provedli. Čím více lásky pes dostane, tím oddanější ochránce z něj bude.
Jak se tato plemena chovají k dětem a k rodině??
Svou rodinu milují a jsou jí bezmezně oddáni, ?své? děti ochraňují a rádi si s nimi hrají.
Jak je to s návštěvami cizích osob? Jak je potřeba postupovat??
Při návštěvách cizích osob je třeba psa vždy zavřít do kotce, nebo nějakým jiným způsobem mu zabránit, aby s nimi přišel do styku. Jsou to psi hlídací, není dobré z nich dělat psy ?vítací?, vždy je třeba mít na paměti, o jaké plemeno se jedná a podle toho s ním zacházet.
Kdy se může stát tento pes nebezpečnou zbraní??
Při špatné výchově, v rukou nezodpovědných majitelů se může zbraní stát téměř každé plemeno.
Existují nějaké speciální výcvikové kurzy pro majitele těchto plemen?“
Já s nimi nemám zkušenost, asi existují, dnes jsou kurzy téměř na vše.
Pokud si novopečený majitel takovéhoto plemene neví s výchovou rady, kam se může obrátit??
V první řadě by měl vždy poradit chovatel, od kterého si štěně pořídil. Dále by měl být k dispozici i poradce chovu. Na mě se často lidé obracejí s nejrůznějšími dotazy, ráda každému odpovím. Konají se setkání majitelů těchto plemen, kde si navzájem mohou vyměňovat zkušenosti, zkušenější poradí začátečníkům, což je určitě nejlepší způsob, jak vyřešit nějaké problémy s výchovou psa.
Paní Zemanová, moc děkuji za váš čas, který jste mi věnovala, a věřím, že tyto informace pomohou mnoha lidem, kteří si chtějí některé z těchto plemen pořídit, případně ho již vlastní. A nám ostatním pomohou pochopit, že ne každý pes vypadající jako krásný medvídek je také takový svou povahou, a že je třeba přistupovat k němu s respektem. Naučme své děti, že psi se nemají dráždit, že není dobré lézt za cizí plot a že než si nějakého pejska pohladí, musí se nejprve zeptat majitele. A naučme se i my sami pochopit, že mnoho psů brání především svého majitele a jeho majetek je to jejich práce. Naučme se, že psa, kterého si pořídíme, je třeba správně vychovat a být mu dobrým vůdcem smečky. Pak možná ubude podobných případů, které vídáme v televizi nebo o nich čteme v novinách.?
Děkujeme paní Zemanové – CHS Ruský medvěd