Představte si, že máte tříleté dítě. Půjčíte mu nůžky, šroubovák, ukážete mu, kde a jak se pouští voda, jak se zamykají dveře, necháte mu volný pohyb v bytě, a pak v klidu odejdete do práce, kde strávíte minimálně šest hodin. To je nesmysl! Vždyť by si mohlo ublížit nebo něco zničit, a jak by se mu stýskalo… Ano, je to nesmysl.

A teď si za slovo dítě dosaďte štěně, místo tříleté dejte tříměsíční, šroubovák ani nůžky nepotřebuje, ty má ve své tlamičce a… teď si představte, kolik lidí je schopno nechat takovéto psí mimino volně po bytě, bez omezení a v klidu odejít do práce. Někteří to udělají jen jednou, jiní párkrát a najdou se i tací, kteří si mermomocí myslí, že oni budou ti, kdo zlomí přírodní zákonitosti, ale takových lidí i jejich psů je mi velmi líto.

Psí dětství

Psí miminka a dorostenci, se v mnoha směrech chovají podobně jako malé děti. Jsou nerozumná, nevyzrálá, ještě jsme je nestihli vychovat. Teprve se učí hygieně a našim zvykům a učí se respektovat své postavení v lidské smečce. Stejně tak, jako bychom od půlročního miminka neočekávali, že bude samo a bez chyb chodit na nočníček, nemůžeme očekávat, že to zvládne tříměsíční štěňátko. U psů běží čas sice rychleji, ale i přes to si tyto návyky malý psík osvojí až kolem půl roku. Ovšem to předpokládá, že ho to mi lidé budeme učit. Jak se říká: „Žádný učený z nebe nespadl.“ Jelikož jsem v posledních třech letech odchovala hned pět psích dorostenců, už mě jen tak něco nerozhází, ale protože si spoustu nepříjemností můžeme mi lidé značně ušetřit, ráda bych se s vámi podělila o své postřehy.

Hygiena

Trpělivost, trpělivost a trpělivost, to jsou první tři věci, které budete potřebovat. Potom ještě pochvaly, moc pochval, vlastní disciplinu a pro pejska jasné vedení. Dále budete potřebovat rozumnost. Především neočekávejte příliš, a možná vás vaše psí miminko mile překvapí, v opačném případě nebudete zklamáni. Předem si promyslete, který prostor štěňátku vyhradíte, pro začátek se výborně hodí ohrádka pro štěňata, především pro dobu, kdy budete v práci nebo si budete například mýt hlavu. Do ohrádky určitě patří pelíšek, voda, případně krmení, hračky a noviny nebo podložky pod miminka (pro zachytávání moči a výkalů). Tímto krokem omezíte nežádoucí kálení psa po bytě v době vaší nepřítomnosti. Za každé vykálení na určené místo psa hlasitě chvalte.

Po posledním očkování (pokud máte možnost chodit na místa, kde se nepohybuje mnoho psů, např. zahrada můžete i dříve) začněte brát psí miminko ven, aby se tam vyvenčilo. Je dobré od počátku mít v kapse pamlsky a když se vyčůrá můžete například nadšeně říci: „Čůrá, šikulka,“ a pejska odměnit. Jestli čůrá nebo kaká je jedno, lépe použít jedno slovo. Pokud budete trpěliví, naučíte ho čůrat i na povel. Venčení se bohužel neodehrává jen za jasných letních večerů, ale také za podzimních plískanic, v třeskutých mrazech a nepřetržitých lijácích a to minimálně 4krát denně. Pokud můžete, berte své psí miminko ven častěji, zejména když se vyspí nebo nažere, to je doba, kdy se mu nejčastěji chce na záchod. Štěňata malých plemen čůrají sice méně, ale častěji, někdy i každých 15 minut, to se z počátku může zdát zničující, ale nebojte se, intervaly se časem prodlouží. Pokud nebudete přísní na sebe a nebudete pejska pravidelně venčit, je možné, že základy hygieny špatně pochopí. Nejen já, ale i moje sousedka jsme vybíhaly často v pyžamu před dům, a to dokonce dřív, než jsme si na záchod došly samy. Po cestě jsme potkávaly podobně rozespalé psí majitele a ještě jsme stihly koupit alespoň čerstvé rohlíky. Zdá se vám to šílené? Ano, to možná je, ale pro zbytek života mých psů jsem se nemusela zlobit nad nečekanou událostí, leda v případě, že je postihly střevní potíže. Trestat psa za něco, co jsme ho nenaučili by byl holý nesmysl, proto je velmi důležité věnovat mu čas a vložit do něj co nejvíce zejména v prvním roce života. A ještě jeden postřeh, pes se zpravidla nevyvenčí, pokud s ním jen vyběhnete před dům a zůstanete stát, potřebuje se projít, očichat pár míst a hlavně se hýbat. Tím se mu rozhýbou i střeva a vše jde rychleji. Psi také rádi chodí na svá oblíbená místa, proto pro kratší venčení nemusíte nutně měnit trasy, ba naopak, pes se rychleji vyvenčí na své oblíbené trase.

Hlodáme a zvídáme

Pes sice není zajíc, ale jen těžko by tomu uvěřil někdo, kdo má doma psí ratolest. Štěňata teprve objevují své možnosti, a také možnosti svých tesáků. V útlém věku mají touhu vyzkoušet jejich činnost takřka na všem, co se namane (kabely, boty, záclony, koberce, tapety, nohy od stolu, nabíječka od mobilu a podobně). Nemějme jim to za zlé, opravdu to nedělají schválně. Když je při takové nežádoucí činnosti objevíme, rázně řekněme: „Fuj!!!“ a štěněti ihned tuto činnost zatrhneme. Mnohem praktičtější ale bude, když dáme co nejvíce věcí z jeho dosahu (nabíječku na mobil někam výš, kabely za nábytek, boty do botníku a to ostatní chráníme tím, že máme psa pod kontrolou nebo v ohrádce).

Dále štěněti poskytněte něco, co kousat může. Staré boty a oblečení moc nedoporučuji, protože později jen stěží pozná, co je staré, a co jste si právě koupili. Na trhu je dnes řada dostupných okusovadel pro malé psíky, např. sušené vepřové uši či jiné orgány, kostičky z bůvolí kosti, dentální kartáčky apod. Tyto věci mají tu výhodu, že než je štěně zpracuje, chvíli to trvá, navíc si tím přirozeně masíruje dásně, uvolňuje vypadávající mléčné zuby a zároveň čistí chrup. Rovněž to omezuje jeho nutkání ožírat vaše věci.

Štěňata jsou rovněž velmi zvídavá, všechno chtějí prozkoumat, každý otvor, mezeru za skříní, myčku, koš na prádlo či na odpadky, nově zasazený keř apod. Než si psí miminko přinesete, zkontrolujte mezery za nábytkem, zda se tam nemůže vecpat (to platí především u malých plemen). Pokud máte pocit, že ano, mezery zmenšete. Zkontrolujte plot u zahrady a otvory v něm, jestli jimi štěně neprojde. Zabezpečte různé otvory v zemi, septiky, zahradní jezírka a bazény, mohly by se pro štěně, které je bez dozoru stát osudným. Odpadkový koš si raději pořiďte takový, co se nedá jen tak otevřít, nám se osvědčil typ „popelnice“ (dvě zaklapovací uši). Zavírejte koupelnu, obzvláště pokud je zde snadno prozkoumatelný koš na prádlo. Chemické látky a saponáty dejte na bezpečné místo. Zavírejte skříně a špajzku a uklízejte si nářadí. Jinak riskujete, že to všechno bude zevrubně „prozkoumáno,“ ale také riskujete, že můžete o psa takovým zkoumáním přijít.

Pohyb

Když si pořizujete štěně, nekoukejte jen na to, že je to roztomilá kulička. Zatímco některá plemena se spokojí s oběhnutím bloku, jiným hodina intenzivního pohybu denně bude málo. Pokud jste sáhli vedle, budete pravděpodobně nešťastní vy i pes. Štěňata s velkou potřebou pohybu se potom doma velmi nudí a svou nevybitou energii řeší často destruktivním chováním. Například jeden můj kamarád k nám v květnu přišel v zimních botách, protože jejich energický pes mu všechny ostatní sežral. Dlouho jsem musela vysvětlovat, že s jeho temperamentem mu nestačí třikrát denně obejít blok, ale že ho musí pořádně utahat. Dnes už se sice situace zlepšila, ale nebylo to příliš snadné. Určitě si vybírejte psa podle svého založení, v budoucnu to oba (vy i pes) velmi oceníte.

Poslušnost

To je kapitola sama pro sebe. Štěňata se z roztomilých klubíček stávají nohatými puberťáky, kteří rázem zapomenou co uměli a zkouší, co vaše nervy vydrží. Když pak dospějí, občas by vás rádi svrhli z vašeho trůnu. Poslušnost je věcí důsledné, laskavé, ale pevné výchovy. Je věcí velké trpělivosti a neustálého opakování (tím nemyslím opakovat do zblbnutí jednu věc, ale opakování upevňovat již naučené). Při výchově se snažme být laskaví, trpěliví a rozumní. Štěně nepřetěžujme, jinak vypne a stejně se nebude chtít učit. I komisař Rex měl své dětství a nebereme je ani našim psím miminkům. Všechno má svůj čas a někdy méně je více. Do šesti měsíců si klidně vystačíme s přivoláním, a chůzí na vodítku, můžeme štěně samozřejmě naučit i jiné povely, ale vyhněme se vojenskému drilu. Vše by se mělo odehrávat v radostném duchu a odměňování. Vyhněme se tvrdým trestům a křiku. Jedině tak se v budoucnosti budete těšit z vyrovnaného a radostného psí přítele.