Pokud žijete v domácnosti zarytého kynologa, pak jistě víte, že soužití s tímto homo kynologicus není jednoduché. Těm, kdo neví, co to je zarytý kynolog, pomůže následující seznam:

– zarytý kynolog zná rodokmeny všech psů, které na výstavě potkáte a dokonce i těch, které nepotkáte;

– v domácnosti zarytého kynologa nastává nuda v době, kdy odjede pryč;

– zarytý kynolog komentuje každého psa, kterého na ulici uvidíte (od střihu – po úhlení nohou);

– zarytý kynolog, pokud je matka či otec, nepoužívá znázornění typu: „Znal jsem jednu paní a ta měla hodného chlapečka. Jenže ten hodný chlapeček strčil prsty za plot ke zlému pejskovi…“ Ale: „Znal jsem jednoho hodného pejska, ke kterému přišel nerozumný chlapeček…“;

– zarytý kynolog nemá v oblibě lidi, kteří nesnáší psy, a pokud k nim patříte, nedávejte svůj postoj výrazně najevo, jinak se z vaší obvyklé ranní procházky po rozkvétajícím parčíku může stát honička rotvajlera (huskyho, pitbulla, bulteriéra…) a vašich (jak zjišťujete) pomalých nohou.

Tak myslím, že jste pochopili podstatu kynologa, a určitě si kladete otázku, jaké je soužití v jeho rodině. Je pravdou, že žádný člen rodiny se nemůže nudit – nuda patří do méně početných rodin a vy (následkem psů) méně početná rodina nejste. Takže když honíte po návsi malé vesničky psího miláčka vašeho zarytého kynologa, odkapává z vás pot a posloucháte povzbuzující výkřiky okolo postávajích babiček a dědečků, nudu nikdy nezažijete.

Dalším rysem kynologovy domácnosti jsou často také pubertální výrostci. Jako malí milovali výstavy a radostně s ním vstávali v pět hodin ráno a nemohli se dočkat další výstavy, ale teď protočí oči při vyhlídce další výstavy. Důsledky kynologových výstavních aktivit a jejich dopad na chování pubertálních výrostků jsou popsány v následujícím seznamu:

– místní knihovny (pokud je pubertální výrostek knihomol) jsou nadšené ze zapůjčení spousty a spousty knih v den výstavy a knihovnice se ptají, kdy zas pojede vaše rodina na výstavu;

– pokud není pubertální výrostek knihomol, má v době výstavy nahluchlé uši od hlasitého poslouchání mp3, ve které má nejméně 100 písniček;

– pubertální výrostek si procvičuje slovní zásobu a zkratky:

KK – Kynologický kecy
RŠ – Rodokmenové šílenství
VPKM – Vražedný pohled kynologické matky
VDŠ – Vše demolující štěňátka
MMPN – Milý malý psí nepřítel
OKVRZ – Otravný kynolog v rouše záludném

– pubertální výrostek nesnáší KK a usmívá se nad představou VDŠ; psy považuje za MMPN;

– pubertální výrostek se považuje za normálního člena rodiny a je ponížen představou mytí misek po MMPN.

To je jen část věcí, které mají dopad na pubertální výrostky. Nesmíme opomíjet ale i partnery kynologů. Ti trpí také. Partner kynologa (a nejen on) si užívá nepříjemného zápachu při podávání masa psům a náležitě to okomentuje. Tišší typ se v vytratí do jiné místnosti.

Pokud je partnerem muž, zeptá se své vařící manželky, která míchá vařečkou v desetilitrovém hrnci: „To je pro nás?“ Manželka kynoložka ho přejede pohledem To sis ještě nezvykl? A soucitně odpoví: „Ne, není, to je pro psy.“ Je-li partnerkou žena, už se neptá. Když partner uslyší za dveřmi soucitnou otázku: „Ty potřebuješ na záchod, viď?? No já vím, že jsi chudinka…“, pak si může být jist, že to není na něj.

Co ještě dodat? Až někdy na výstavě potkáte zarytého kynologa, vedle něj pubertálního výrostka s mp3 v uších a trpícím výrazem, neptejte se ho na to, co se mu líbí na psech. Nejspíš nestihnete závěrečné soutěže.

P.S. – poznámka MK (matky kynoložky)

Vzhledem k tomu, že pubertální výrostci mají odlišný životní styl od většiny BO (běžných občanů), natož ZK (zarytých kynologů), nelze se divit takovémuto vnímání světa, protože:

1. vstávání před 9 h ranní = hrdelní zločin;

2. mytí nádobí obecně, natož mytí psích misek = otrokářské práce;

3. venčení a česání psů je fyziologicky nezdravý a vyčerpávající pohyb;

4. pokud není k obědu alespoň řízek a hranolky, je považován za nedostačující vegetariánskou stravu;

5. puberťákovi se nezavděčíš.

Doslov

Všem, kteří osobně neznají mě, mou rodinu ani smečku dávám čestné prohlášení, že poctivě vařím každý den, kdy nefunguje školní jídelna, a to nejen psům, ale i dětem a manželovi. Důkazem toho je váhový přírůstek celé rodiny i psí smečky. Hračky jsou děleny mezi psy a děti zhruba v poměru 1:1 s tím, že hodnota hraček pro děti značně převyšuje hodnotu hraček psích. Oběma výše zmíněným skupinám dodávám vitamínové a minerální doplňky. Nová vodítka a obojky dostávají pouze psi, ale děti mají rovněž velmi bohatý šatník. Zájmové kroužky jsou také děleny spravedlivě – zpěv, fotbal, obrany, agility, výstavy… poplatky se často shodují. Mám ráda všechny, ale psi mají větší radost, když mě vidí a nestydí se to projevit…

A miluji i svou dceru, která tohle všechno až po mé P.S. napsala. Také miluji svého syna, který sdílí lože s naším jorkšírem a hraje se psy na honěnou, na partyzány, fotbal a další lidsko-psí sporty.