S příchodem malého-velkého štěněte jsem zjistila, že některé „normální“ hry psa s dítětem vyzní v poněkud jinak, než když vlastníte např. francouzského buldočka. Už jsem velkého psa od štěněte měla, dokonce v bytě, ale to byly děti ještě hodně malé, a on se k nim podle toho také choval.

Zjistila jsem, že psi jsou poměrně dobře schopni odhalit, že děti již vyrostly a podle toho s nimi také nakládat. Postupně jsem dala dohromady seznam „oblíbených“ her, které provozuje naše Safi, provozoval náš Bohouš, a zajisté se přidáte i vy, ve výčtu dalších, vaším psem objevených společenských her.

Poval si své dítě

Počet hráčů – Hry se musí účastnit alespoň jeden pes velkého nebo středně velkého plemene a dostatečného temperamentu, a minimálně jedno dítě, nejlépe předškolního věku.

Pravidla hry ? Dítě vstoupí do zahrady, pozdraví se s tetou a usměje se, pes vyběhne, směje se od ucha k uchu, a skočí dítěti na ramena, je lhostejno, jestli zezadu či zepředu, a tlapami jej obejme. Cílem hry je povalit dítě na zem, a dostatečně je olízat.

Ukončení hry ? Pokud je pes zavřen do kotce či místnosti, hra končí.

Vítěz je pes, v případě, že dítě padne alespoň jednou k zemi, dítě, pokud vydrží stát.

Natahování uší

Počet hráčů ? Hry se musí účastnit alespoň jeden pes (lépe dva) a jedno dítě.

Pravidla hry ? Dítě si lehne na zem, nejlépe obličejem k zemi, a směje se. Pes či psi přiběhnou, každý chytí dítě za jedno ucho, a tahá směrem od hlavy.

Ukončení hry – Pokud je pes zavřen do kotce či jinam mimo dosah dítěte, nebo nepřijde jiný dvounohý člen smečky a hru zatrhne.

Vítěz ? Dle míry vytažení uší (možno změřit cm, pokud přibude pearsing, je to bod navíc).

Kadeřník

Počet hráčů ? Minimálně jeden pes, a jedno, nejlépe dlouhovlasé dítě.

Pravidla hry ? Pes vyskočí do takové výšky, aby mohl uchopit vlasy dítěte, a drží, a drží a drží. Za každé škubnutí vlasy, coby pomyslným hadrem se mu hodnocení zvyšuje.

Ukončení hry ? zásah shůry

Vítěz ? Pes, pokud vyškubl alespoň jeden trs vlasů, dítě, pokud se mu do 5 minut podařilo psa setřást.

Dveřovka

Počet hráčů ? Alespoň jeden pes velkého plemene, a nejméně jedno dítě, může být i dospělý.

Pravidla hry ? Pes si lehne za dveře těsně tak, že se nedají otevřít normálním způsobem, leda že by byl pes odtlačen dveřmi směrem ven či dovnitř (záleží na pantech).

Ukončení hry ? Hru je možné hrát i několik desítek minut, její ukončení závisí na míře síly člověka, síle jeho řevu a schopnosti upoutat povelem, či na ochotě psa odejít z místa.

Bafoschovka

Počet hráčů ? Jeden velký pes a jeden člověk nesoucí misku s vodou, koš s prádlem, mísu s jídlem, maso na gril či cokoliv jiného.

Pravidla hry ? Pes se dobře schová, a dělá, že někde hluboce spí. Čeká, až člověk s výše uvedenými věcmi (alespoň jednou z nich) vyjde ven, za svým cílem. Počká si, až je člověk dost daleko od dveří, aby se nemohl rychle vrátit, a prudce vyběhne. S rozběhem skočí pánovi do náruče, nejlépe s výskokem.

Ukončení hry ? Během nadávek a jiného spílání je pes uzavřen na své místo.

Vítěz ? Ten, kdo uhájil větší počet kusů pro sebe.

Švihaná

Počet hráčů ? Alespoň jeden pes velkého plemene s dlouhým ocasem a několik lidí.

Pravidla hry ? Pes vrtí tak mohutně ocasem, že kosí vše, co mu přijde do cesty. Počítají se body, kolikrát švihne ocasem kolemjdoucí lidi. Bonus je za vylité kafe či jiný nápoj stojící na stole, dvojitý bonus za vázu s květinami.

Ukončení hry ? neukončitelné

Vítěz ? Člověk, pokud nedostane ani jednu ránu, jinak pes.

Nadnášená

Počet hráčů ? Jeden velký pes (nejlépe vlkodav) a jeden člověk se zákusky v ruce.

Pravidla hry ? Člověk přichází se zákusky a se vztyčenou rukou je nese nad svou hlavou. Pes přiběhne zezadu a mezi krokem člověka mu strčí celou hlavu dolů mezi nohy a prudce ji zdvihne. Člověk buď nadskočí nebo upadne, nebo alespoň pustí na zem zákusky.

Ukončení hry ? Člověk se dostal do domu nebo zákusky na zem.

Vítěz ? Pes ? pokud získal zákusky, člověk – pokud uchránil zákusky.

Jelikož se mi sem všechny hry našeho dobečka nevešly, další nápady najdete v druhém díle.