Tento článek navazuje na předcházející díl Povídání o Československém vlčákovi  1. díl.
Doplňuje další zajímavé informace o soužití s tímto krásným plemenem i praktické rady pro případné budoucí chovatele.
Odpovědi na mé zvědavé otázky ochotně zodpověděly dvě chovatelky tohoto plemene – Miroslava Rueda Rodriguez a Hanka Kaufmanová.

1) A co péče o srst ? Jak o ni pečovat ? Má ČSV rád koupání??

M.R.R: Péče o srst je u ČSV minimální. Navíc má příjemnou samočistící schopnost, takže pokud se pes na procházce vyválí v louži plné bahna, za pár hodin oschne, bahno opadá a pes je opět krásně čistý. Ne tak pravděpodobně váš byt.
ČSV, aspoň ti které znám, vodu milují. V tom smyslu, že se rádi koupají v potocích, rybnících a řekách, a to obvykle za každého počasí a teplot. Tedy klidně i v zimě. Na druhou stranu šamponování ve vaně nemá rád snad žádný z nich. Naštěstí to obvykle není třeba, snad jen pokud je pes opravdu hodně špinavý nebo před výstavou.

československý vlčák2) Jak ČSV zvládá výstavy ? Tolik lidí a psů na jednom místě ??

M.R.R: Správně vychovaný a socializovaný ČSV zvládne výstavu hravě. Nemusí z ní být nutně nadšený, ale rozhodně z ní nebude mít doživotní trauma. Tady je třeba říci, že správná socializace je u štěňat ČSV alfou a omegou všeho. Musí začít už u chovatele a pokračuje u nového majitele štěněte. Pejska je třeba seznámit nejen s jeho novým obydlím či zahradou, ale také s jeho okolím, lidmi, cizími psy, hromadnou dopravou, autem.. Prostě se vším, s čím se bude jako dospělý setkávat a na co musí být zvyklý. Z takového psa pak vyroste sebevědomý a pohodový jedinec, se kterým je radost jít na procházku, nebo na tu zmíněnou výstavu. A naopak, pes který vyroste zavřený na zahradě, i sebevětší, bude plachý a nervózní, jakmile se dostane za branku. Bude se bát všeho neznámého a život s takovým psem skutečně není jednoduchý.

3) Jaké jsou feny ČSV matky ??

M.R.R.: Feny ČSV jsou obecně výborné matky. U porodu štěňat nebývají problémy, fena obvykle zvládne vše sama ? vybaví štěně z plodových obalů, olíže ho, postrčí ke strukům. Nezáleží ani na tom, kde se štěňata rodí ? jestli v porodní bedně ve vaší kuchyni, nebo venku v mrazu v zateplené boudě. Důležité je, aby měl chovatel o porodu přehled a kontrolu a v případě problémů mohl zakročit nebo včas zavolat veterináře. H.K: Ze všech mých fen jsem měla problém jen s jedinou, shodou okolností výše zmiňovanou první fenkou. Ač to bylo zvíře absolutně bezproblémové a stoprocentně mi podřízené, v okamžiku, kdy se jí narodila štěňata se v ní ?probudil vlk?. Hrozila vyceněnými zuby a vrčením každému, kdo by se jen zdálky přiblížil ke štěňatům. Jelikož jsem nechtěla, aby se cítila se štěňaty v nebezpečí a byla nervózní, její hrozbu jsem výjimečně respektovala. Štěňata jsem tedy kontrolovala až po dvou dnech, kdy se od nich poprvé zvedla a šla se vyvenčit. Toto chování trvalo asi týden, než se vrátilo do normálu.

4) Trpí ČSV nějakými specifickými zdravotními problémy ??

M.R.R: ČSV je stále poměrně přírodní plemeno, které netrpí nějakými specifickými problémy. V chovu se sleduje a kontroluje výskyt dysplazie kyčelních kloubů.

Českoslovenští vlčáci5) Jak je to se vztahem ČSV a děti ??

HK: V soužití čsv a dětí není žádný problém. Děti jsou brány jako mláďata vůdců smečky a tak jako vlčata ve smečce jsou pro ostatní nedotknutelné. V některých případech jsou děti i trpěné, to když majitel ČSV ?zapomene? dětem vysvětlit, co si k pejskovi mohou dovolit a co ne. U nás chodí děti venčit všechny fenky. Mohou je pustit, protože je feny respektují a přijdou na zavolání. Dcera má od devíti let svou vlastní fenu, se kterou se věnuje výcviku a mushingu. Přebrala také veškerou péči o ní, od úklidu v kotci počínaje, přes vyčesávání, vycházky, krmení. Psa venčím jen já. Je příliš dominantní a děti bere jen jako mláďata ve smečce, které on nemusí respektovat.

6) Co se stane, když si pustíte ČSV do své postele ??

M.R.R: Tady záleží na tom, jak jste si svého psa vychovali a jak to u vás doma vlastně funguje. Jste-li svému ČSV dobrým vůdcem smečky a máte jeho respekt, pak si ho klidně můžete do postele pustit s jistotou, že vám ji kdykoliv opět rád přenechá. Pubertální pejsek, který na vás právě zkouší, co všechno si může dovolit a váš nábytek považuje za své vlastnictví, právě tak jako vaši večeři, nemá v posteli co dělat.

českoslovenští vlčáci7) Jaký typ lidí je vhodný jako majitel ČSV ??

M.R.R: ČSV se hodí pro aktivní typy lidí, kteří rádi tráví čas venku, ať už sportováním, nebo procházkami. Je ideálním partnerem pro různé lidsko-psí sporty jako dogtrekking, canicross, bikejöring, skijöring a další. Miluje dlouhé tůry a procházky v nejrůznějším terénu. ČSV je pracovně založený, aktivní a velmi inteligentní pes, který se nesmí nudit celý den zavřený doma nebo na zahradě. Neměli by si ho tedy pořizovat lidé, kteří pracují dvanáct hodin denně, často cestují a na psa nemají čas ani energii.

8) Co by nikdy neměl udělat majitel ČSV ??

HK: Nikdy by si neměl pořizovat ČSV jako doplněk na zahradu, se kterým se občas vyjde ven na procházku. Každý nový majitel by měl být od chovatele poučen o nutnosti denního kontaktu štěněte s cizími lidmi, psy. Štěně musí denně vidět ruch v ulicích, auta, děti. Pokud toto majitel zanedbá a spoléhá na to, že už vychoval několik psů a žádný zvýšenou péči nevyžadoval, se zlou se potáže. Za nějaký měsíc zjistí, že jeho doma tak skvělé a suverénní štěňátko není schopné vyjít ven na ulici na vodítku, že jej vysloveně musí tahat a pejsek jde přikrčený s ocáskem pod břichem. Na převýchovu už bude bohužel pozdě.
ČSV by si neměl pořizovat nikdo, kdo není schopen věnovat štěněti velké množství volného času alespoň po několik měsíců.

českoslovenští vlčáci9) A něco na závěr ??

HK: ČSV může být skvělým parťákem do přírody, který vás sveze na saních či potáhne na běžkách, aniž by se po několika kilometrech unavil. Může to být pes, se kterým se můžete věnovat kterémukoliv sportu se psy, může to být pes, se kterým složíte několik zkoušek z výkonu nebo běhat po parkuru v agility. Na tůrách ponese na hřbetě batoh s vodou nebo vedle vás bude klusat na cyklovýletě. Dobře socializovaný a vychovaný ČSV je všestranným psem.

Stránky chovatelek, které se na článku podílely: CHS Od Úhoště a CHS Vlčí sen