Zřícení nebo přiskřípnutí

Nejčastějším zdrojem zřícení bývá balkon nebo špatně zavřené okno, či otevřené okno bez sítě, ještě zrádnější bývá okno vyklápěcí. Okna i dveře jsou také častými viníky přiskřípnutí, a to zejména ve spolupráci s průvanem nebo nepozorností.

Abychom kočku před zřícením uchránili, je nutné opatřit balkon nylonovou sítí, okna rovněž vybavit sítěmi a dobře zavírat vyklápěcí okna. V bytě dáváme pozor, aby se nevytvořil průvan a při zavírání oken a dveří dáváme pozor, zejména kde má kočka ocas. Malá koťátka nenecháváme osamotě bez dozoru.

Zastřelení

Myslivci mají zákonem povoleno odstřelit kočku, která se potuluje ve vzdálenosti 200 m od nejbližšího domu. Pokud se kočka volně pohybuje venku a bydlíte blízko pole, asi se tomuto riziku nevyhnete. Jediným řešením je držet kočky v uzavřené voliéře.

Udušení

Rizikové jsou zejména povalující se plastikové sáčky. Kočky jsou velmi zvídavé a sáčky vzbuzují jejich zájem. Dalším rizikem je oblíbená kočičí hra na schovávanou. Často se stává, že kočka bez povšimnutí vleze do skříně či zásuvky s oblečením. Pokud ji včas neobjevíte, může jí dojít kyslík a udusí se. Věnujte zvýšenou pozornost pohybu koček po bytu. Mějte ji pod kontrolou.

Přejetí

Pokud se vaše kočka pohybuje volně, hrozí jí přejetí od automobilu, motocyklu či zemědělského stroje, a to tím více, čím blíže bydlíte u silnice nebo u pole. Kromě držení koček ve voliéře je možné toto riziko omezit kastrací, protože kastrované kočky a kocouři se drží blízko domu a moc se netoulají.

Popálení

Nejčastějším zdrojem popálenin je sporák či žehlička, ale rovněž nádoba na fondue nebo svíčky, které lákají svým blikotavým světlem. Když vaříme či žehlíme, nenechávejme rozpálené věci bez dozoru. Hrnce přikrývejte pokličkou a horkou žehličku dejte z dosahu kočky. Také dejte pozor na zapálené cigarety.

Poranění

Dávejte pozor na jehly, špendlíky nebo střepy, na které může kočka šlápnout či spolknout. Spolknout může i gumičky. Tyto věci nikdy nenechávejte ležet po bytě. Dalším zdrojem poranění, někdy i s následkem smrti může být setkání se psem, který kočky dáví. Rovněž ostnatý drát představuje pro kočku nemalé nebezpečí. Těmto věcem však těžko zabráníme.

Otravy

Některé druhy rostlin jsou pro kočky jedovaté. Možná je máte doma a ani o nich nevíte. Mimo jiné mezi ně patří alpská fialka, azalka, diffenbachie, břečťan, konvalinka, narcis, karafiát a vánoční hvězda. Dále se kočka může otrávit nezajištěnými chemickými prostředky nebo jedy na hubení hlodavců. Všechny tyto věci odklidíme z dosahu kočky. Obecně lze říci, že všechno, co je nebezpečné pro děti, je také nebezpečné pro kočky.

Pramen: kniha Kočka, nakladatelství Jan Vašut