Než začneme rozebírat odpovědi na tuto otázku, trochu ji musíme pozměnit, a sice: ? Jaké zvíře máme pořídit, aby dítě mělo radost, případně kamaráda, a budeme se schopni o ně postarat ??
Pokud není dítě plnoleté, v podstatě si zvíře pořizujeme my.
Dovolte, abych vysvětlila, proč to tak je.
Dokud se dítě nedokáže postarat samo o sebe, a to se vším všudy, nemůže se plnohodnotně starat o zvíře. Tím teď nemyslím, že by větší děti nezvládly péči po mnoha stránkách či dokonce výcvik, ale podle zákona je za dítě, tudíž i za zvíře, které pořídí, odpovědný dospělý majitel, tedy rodič. Mladý člověk také zpravidla ještě nevydělává a tudíž nemůže zajistit stálý příjem potřebný na výživu a zdravotní péči o zvíře.
To, jaké zvíře dítěti nakonec pořídíme, bude záviset na našich finančních, zdravotních, časových, prostorových a také povahových možnostech. Rozhodující může být také věk dítěte, případné alergie nebo nemoci, které v rodině jsou. V neposlední řadě může rozhodovat byt, ve kterém bydlíme, a to, jestli zde není omezeno držení určitých druhů zvířat.
Pojďme se podívat na některá zvířátka, kterými můžeme dítě potěšit:
Akvarijní rybičky
Je to krásný pohled, ale mazlit se s nimi nemůže. Malé dětičky pohled do akvária uchvacuje, je to hezká dekorace bytu a pro silné alergiky někdy téměř jediná možnost, jak si pořídit zvíře. Jen pozor, některá krmiva mohou alergii vyvolávat. Časově celkem nenáročné. Jednou týdně malá údržba akvária. Jednou za měsíc větší očista akvária. Prostor ? jedna skříňka. Krmení cca ob den. Pořizovací cena ? nejdražší je akvárium technické vybavení, což je jednorázová záležitost. Pokud máte nějakého šikovného kutila po ruce, i zde se dá ušetřit, ale pozor, musí to opravdu umět, aby jste se nevytopili.
Terarijní zvířátka
Ideál pro ty, kteří nemohou mazlíčkovi věnovat několik hodin denně a mají rádi ticho. Pro děti lze pořídit např. suchozemskou želvu ? cenově poměrně náročná záležitost, ale péči o ni byste mohli snadno zvládnout a děti vám mohou s péčí pomáhat. Vodní želva ? cenově méně náročná, ale čištění vodního terária vám zabere více času. Gekončíci ? vyžadují trpělivost při ochočování, jako krmivo ? cvrčci, takže zvažte, zda je snesete doma. Hadi ? pokud máte náturu na hada, dá se s ním i pomazlit, živí se živou potravou (myši, krysy, morčata..). Na čas a prostor nenáročné. Na krmení nenáročné. Ticho a klid zárukou. Většina lidí alergií na tato zvířátka netrpí.
Drobní hlodavci
Můžeme vybírat z různých druhů křečků, morčat, potkanů. Také můžeme zvolit činčilu, pískomila či zakrslého králíka. Z hlodavců je k dětem nejvhodnější morče. Na rozdíl od jiných hlodavců téměř nekouše, není příliš malé, umí dobře projevovat emoce a dá se dobře ochočit. Jedinou nevýhodou je, že patří mezi alergenní zvířata, takže není vhodné pro každého. Rovněž na další hlodavce je řada lidí alergická. Ani zakrslý králíček není pro dítě špatná volba. Křeček, činčila a potkan jsou vhodní spíše pro větší děti. Prostoru moc nepotřebujete (klec, akvarium). Krmení denně, čerstvá voda ? stále. Očkování ? není povinné. Čištění ubikace dle znečištění min. však jednou týdně, spíše častěji. Pokud budete pravidelně čistit podestýlku, zápachu se nemusíte obávat. Tato zvířátka jsou pro děti milými kamarády, nikdy však nezapomínejte, že mu svou neohrabaností mohou způsobit i vážná zranění. Pokud je dítě mladší 10 let, bude lépe, když si se zvířátkem bude hrát a manipulovat s ním pod vaším dozorem. Cenově jsou tato zvířátka celkem nenáročná, taktéž vybavení. Některá zvířátka jsou aktivní také v noci a dělají v kleci rámus, s tím je potřeba počítat, pokud máte ubikaci v pokoji, kde se spí. Další informace
Ptáci
Vzhledem k obavám z ptačí chřipky od těchto mazlíčků mnoho lidí upouští, ale i přes to to mohou být milí společníci, kteří se dají příjemně ochočit. K dětem je nejvhodnější papoušek vlnkovaný – andulka. Je malá, ale dokáže se naučit řadu slov a zvuků a je velice zvídavá. Klec považuje za svůj domov, takže jakmile si zvykne na svůj domeček, nebudete jí muset pokaždé honit, aby se vrátila. Pokud se mluvení týče, pořiďte si samečka, protože samičky nemluví. Lépe se ochočují mláďata krmená z ruky než klasicky odchovaná. Cena za andulku i vybavení není nijak závratná. Prostor ? klec. Krmení – denně přísun potravy v misce, nicméně pokud má zásobu potravy a vody, hravě zvládně pár dní sama. Kolem klece může být více nepořádku a také počítejte s nějakým tím rámusením, nikoli však v noci, spíše přes den. Další informace
Kočka
Trochu náročnější mazlíček spíše pro větší děti. Koťátka jsou sice hravá, ale za krátký čas z nich vyroste silná osobnost, která ne vždy snese neustálé dotírání malých dětiček a může vystrčit i drápky. Výhodou je, že vám odpadá venčení a čistotě se kočky učí velice snadno. Nicméně jsou to nezávislí tvorové, kteří potřebují značně svobodomyslného majitele. Kočka bohužel patří společně s morčetem mezi silně alergenní zvířata, takže určitě zvažte své rodinné dispozice pro alergii. Některá plemena koček se dají také celkem snadno naučit chůzi na vodítku. Cena kočky se může značně lišit od kočiček z útulku až po výstavní kousky. Kočka, i když nepotřebuje venčení, potřebuje naší denní péči. Denně čerstvou vodu, krmivo, ale také pohlazení a vlídné slovo a hry a rozhodně také denní čištění kočičího WC! Pokud se některé z těchto věcí kočce nedostává, mohou se u ní projevit poruchy chování např. nečistotnost. Kočce také musíme zajistit pravidelné očkování a pokud neplánujete další přírůstky, je vhodné provést po dokončení pohlavního růstu kastraci. Za kočku se neplatí poplatky jako za psa, ale celkově mohu z vlastní zkušenosti konstatovat, že finančně vás péče o kočku vyjde o něco dráže, než péče o psa.
Pes
Pes dokáže být snad tím nejlepším přítelem jak pro dítě, tak pro dospělého, ale také od nás více vyžaduje. Pes se hodí do rodiny, kde nebude problém několikrát za den pejska vyvenčit, kde se počítá s blíže neurčeným množstvím poničených věcí či nábytku, kde panují určitá pravidla a řád, na které je možné se spolehnout, a kde je vůdce smečky, který psa povede. Pejsek potřebuje ?své? místo, kde bude mít své soukromí, a pravidla pro život, kterým ho musíte naučit. Potřebuje denní přísun lásky a her a pokud jeho srst vyžaduje větší péči, tak rovněž česání, kartáčování a koupání. Dále musíme zajistit stálý přísun čerstvé vody, krmení (pokud jde o štěně, i několikrát denně). Nezapomeňme na pravidelné očkování a poplatky, které budete muset platit. Také počítejte s určitým množstvím hluku, obzvláště v počátcích výchovy.
Na druhou stranu se psem užijete spoustu legrace, snadno se s ním cestuje, můžete s ním provozovat různé psí sporty (agility, tanec se psem, dog tracking, coursing a další) a bude ochráncem vašeho majetku. K malým dětem se spíše hodí velká nebo fortelnější plemena. Menší psi se batolícími dětmi mohou cítit ohroženi, když je přišlápnou, spadnou na ně nebo je zatahají. Velký pes bere děti většinou s rezervou. Ideálně pořizujeme nejdříve dítě a potom psa. Pro větší děti naopak pořizujeme spíše menšího psa, kterého může svou silou zvládnout např. při venčení. Pokud se pro psa rozhodnete, pamatujte, že žije cca 15 let a pravděpodobně dožije s vámi a ne s dítětem, které se vrhne na studia. Bylo by smutné, kdyby přibylo pejsků v útulku.
Snad vám tento orientační přehled pomůže v rozhodování, které zvířátko se hodí pro vás, tedy i pro vaše dítě. Než si nějaké zvířátko pořídíte, pročtěte si ještě určitě odbornou literaturu o daném druhu a vše v klidu a bez emocí promyslete. Život každého zvířátka, malého stejně jako velkého, je jedinečný, tak mu dovolme ho prožít v dobrých podmínkách až do konce. Dětem ukažme, že zvířátko není hračka, ale živý tvor, stejně jako oni, a tak je potřeba s ním zacházet. Ukažme mu, že má žízeň a hlad stejně jako my lidé, že zvířátka bolí, když jim ubližujeme, že je jim smutno, když si jich nevšímáme, a mají radost, když si s nimi hrajeme, že mohou onemocnět a potřebují léky a péči, a že jsou to naši kamarádi po celý svůj život.
Přeji hodně radosti se zvířecími kamarády.