Tak jako každý rok jsme se i letos chystali na návštěvu ZOO. Tradičně jezdíme jako rodina a pokud to ZOO umožňuje, bereme alespoň jednoho psa s sebou. Většinou bereme toho nejmladšího nebo toho, který potřebuje zlepšit svůj vztah k davu. I když se to možná nezdá, taková návštěva ZOO dá psovi, zejména neotrkanému štěněti pořádně zabrat. Kromě dlouhé procházky je tu hodně silných a neobvyklých jevů. Pro mě je to velmi dobrá příležitost připravit ho např. na prostředí výstav, ale také vidět reakce štěněte na různé neobvyklé podněty. Více se dozvídám o jeho povaze a mohu tak dobře reagovat na jeho nedostatky. Také mi pomáhá lépe porozumět jeho povaze a tvarovat ho žádoucím směrem. Co všechno štěně nebo pes může v ZOO vnímat jinak než my?

Vstupní brána

U na počátku se dostáváme do relativně stresové situace. U vchodu se tísní dav lidí a všichni chtějí dovnitř. Je tu i řada kočárků a vchod je úzký. Ps je stlačen davem a to je pro něj velmi nepříjemné. Velcí psi z toho vyjdou ještě celkem dobře, ale malý pejsek je mezi stádem nohou zcela ztracen. Hodně psů reaguje na takovou situaci ustrašeně, nebo nervózně.

Cesta

Cesty bývají většinou celkem prostorné, takže psovi dovolují si odpočinout a je tu spousta neznámých věcí a pachů. To je opravdová zábava. Na cestě ale pobíhají malé děti, které často výskají, křičí, padají nebo se různě batolí. I to je zátah na psí nervy, obzvláště pokud pes nemá malé ditě doma. Když se prodíráte davem, občas nějaké dítě psa i plácne nebo chytne za kožich. Pokud si nejste jistí, že to v pohodě ustojí, bude lepší dát vašemu psovi košík. Je lépe takovým situacím předcházet, než řešit nepříjemnosti. Musíme si uvědomit, že ZOO je tu především pro děti.

Na cestě potkáte také důchodce. Někteří se opírají o svou hůl a procházejí pomalým, nejistým krokem. I to je pro psa něco nového a například hůl mohou velmi silně vnímat. Pokud se starší člověk nad psa nakloní a chce si ho pohladit, může to rovněž vyvolat nečekanou reakci. Hlas starších lidí má zvláštní odstín a pokud se váš pes běžně nesetkává se staršími lidmi s holí, jeho reakce nemusí být vždy klidná.

Počítejte s tím, že na cestách budete také míjet jiné psy. To je pro vašeho psa dobrá zkušenost. Někdy se budete míjet velmi těsně, proto dávejte pozor. Cizího psa neznáte a nevíte, jak se k vašemu zachová. I vy dohlédněte na to, aby váš pes nenapadl jiného.

Pavilony

Pokud je vstup do pavilonů psům povolen, je do dobrý tréning na vstup do těsných prostor. Vstup bývá úzký a tmavý, uvnitř je zcela jiná akustika, a také hodně lidí, kolem kterých musíte těsně procházet. Někde bývají gumové zábrany. Projít přes ně může být pro psa bobříkem odvahy. Takové věci doma určitě nemáte a vidí je poprvé.

Zvířata

To je kapitola sama pro sebe. Někteří psi celkem lhostejně procházejí kolem, jiní s klidem hodí okem po hýbajících se exponátech, ale jsou i tací, kteří jsou z živočichů blízko stojících dosti na větvi. Pokud máte psa, který se chová hlučně, snažte se jej nevodit těsně k výběhům. Rušili byste nejen živé exponáty, ale i návštěvníky, kteří si sem přišli odpočinout a touží po klidu a ne po psím blafání.

Vláčky a jiná hýbadla

Ve většině zoologických zahrad jezdí vláčky nebo koníci. Někdy vláček zatroubí, když mu lidé nechtějí uhnout z cesty. Může to být velmi blízko u vás a buďte si jistí, že to vašeho psa může pořádně vyděsit. Však také slyší šestnáctkrát lépe než vy. Dejte pozor, aby se vám z leknutí nevytrhl z ruky. Když vidíte, že se vláček blíží, vezměte si psa k noze a stůjte u kraje cesty. Pokud vidíte, že se bojí, nezvedejte jej ze země, ale sedněte si k němu na bobek, hlaďte ho a klidným hlasem na něj mluvte. Tím předejdete hysterii a učíte ho klidně reagovat na nové, neznámé a pro něj nepříjemné věci. Koně mohou být podobný případ.

Restaurace a občerstvení

Jistě budete mít také hlad, takže půjdete na malé nebo větší občerstvení. Také dobrá příležitost vyzkoušet si společenské chování vašeho psa nebo ho takovému chování naučit. Bude nejpohodlnější přivázat psa za vodítko např. ke stolu nebo k plotu poblíž místa kde sedíte. Nedovolte, aby pes skákal na kolemjdoucí nebo jim lezl do talíře. Určitě nezapomeňte také na vodu a malé občerstvení pro psa.

Mosty a můstky

Dobrá příležitost otestovat psychiku vašeho psa. Některé můstky se dokonce hýbou a to může být opravdu náročné.

Hlavně klid

Návštěva ZOO je pro vašeho psa opravdu náročná. Nesnažte se silou dokázat, že všechno zvládne a nenuťte ho násilím absolvovat úplně všechno, když na to nemá. Snažte se zachovat klid a ten přenést i na psa, pokud ho něco vystresovalo. Berte to jako výbornou příležitost poznat vašeho psa lépe. Potom můžete snáze pracovat na odstranění stresu, kterým reaguje na některé věci. Nezapomeňte ho hodně chválit a hlavně si tu neobvyklou procházku užijte. Po takovém náročném dnu budete pravděpodobně oba spát jako miminka, i když bude u sousedů probíhat polštářová válka.

Všem, kteří se rozhodnou vzít psa do ZOO přeji hezké počasí a příjemné zážitky.