Jsem lehce nepříčetná, už po třetí za tento týden povlékám peřinu. Někdo ze smečky tiše, ale důrazně protestuje. Já protestuji také, takové chování nestrpím!!! Naštěstí už po letech života ze smečkou vím, kdo je s největší pravděpodobností viníkem a vím co s tím udělám. S určitostí vím, že v tom trápení nejsem sama a že se mnoho majitelů smečky, ale dokonce i psích jedináčků, potýká s problémem náhlé nečistotnosti jejich psích kamarádů.

Jak to začalo?

Jedna z našich fen je sice velmi milá a něžná, ale s hygienou měla od dětství problémy. Trvalo jí velmi dlouho, než si bezpečně osvojila hygienické návyky, a to i přes to, že jsme tomu od mala věnovali maximální úsilí. Když už konečně dospěla do věku kolem roka a měli jsme za to, že je v pohodě, začaly se dít věci…

Počůraná postel nebo gauč či dokonce peřiny. Tato událost se v průběhu měsíce odehrála hned několikrát. Už jsem byla opravdu naštvaná. Nejdříve jsem to přikládala nedostatečnému vyvenčení, což jsem mohla záhy vyloučit. Pak jsem uvažovala, že je třeba nastydlá, ale ani to se nepotvrdilo. Po měsíci se situace uklidnila a vše šlo jakoby nic. Za nějaký čas se celá věc opakovala znovu a po jednom až dvou měsících opět ustala. Když už to bylo po třetí a to už jí bylo kolem tří let, začala jsem o všech těch událostech přemýšlet a skládačka mi začala zapadat do sebe.

Poprvé, kdy nám začala čůrat kde se dalo, to bylo v době, kdy jsme k nám nastěhovali babičku s dědou. Později přibylo do rodiny kotě a situace se opakovala. Za nějakou dobu přibyla psí kamarádka a zase jsme měli načůráno, kde se dalo. Naposledy jsme si to užili v době, kdy jsme dali vykastrovat naší velkou fenu, která je jinak trvale venku, a kterou jsme na necelé dva týdny po operaci nastěhovali domů.

Došla jsem k tomu, že tahle naše malá fenka řeší svůj stres nebo pocity, které prožívá, když dojde k nějaké pro ní nepříjemné změně a ventiluje tím, že čůrá kde se dá. V podstatě se snaží na sebe upoutat pozornost. Kromě toho, že se snažíme jí věnovat více pozornosti, omezujeme její pohyb po bytě a necháváme jí tam, kde nemůže svoje nepříjemné aktivity provozovat. Tudíž kuchyň, chodba, koupelna. Do obýváku a ložnice jí prostě pouštět nemůžeme, alespoň ne v době, kdy má toto své období. Když se situace „vyřeší“, tedy alespoň z jejího pohledu, vše se vrátí zase do normálu. Je pravda, že je to velmi nepříjemné a vyžaduje to hodně obětavosti a sebeovládání. Mě osobně hodně pomohlo, že jsem pochopila, co její chování způsobuje. To sice její nežádoucí chování neodbourá, ale mohu podniknout opatření, jak celou situaci přežít. Naštěstí pro nás se u této fenky jedná o jev přechodný. Pokud má někdo pejska, který v takovém stavu setrvává, je to mnohem těžší. Dnes existuje řada zvířecích „psychologů“, kteří mohou příčinu takového chování odhalit a pomoci s účinným postupem. Na trhu se také vyskytují přípravky, které umí pejskům i kočičkám s labilnější povahou navodit příjemnější psychický stav.

Co může nežádoucí chování vyvolat?

  • změna bydliště
  • nový člen rodiny (dítě, pes, kočka i další druhy na které se dá žárlit)
  • nový partner ve vašem životě
  • smrt zvířecího kamaráda
  • rozvod
  • smrt majitele
  • stavební úpravy bytu a pohyb cizích lidí po bytě
  • dlouhé odloučení
  • nuda
  • lhostejnost majitele vzhledem ke zvířeti

Ujistěte se

Přesto všechno se ujistěte, že příčina v takovém močení či kálení není zdravotního původu. Pokud je zde nějaký zdravotní problém, je nutné ho řešit. I některé léky mohou způsobit nadměrné močení. Existují také druhy alergií, které se opět mohou projevit nadměrným močením, tím se také může projevit cukrovka.

Všem, kdo bojují s nežádoucím chováním svých miláčků přeji hodně sil, trpělivosti a lásky.