Může být pes pořízen jako doplněk? Mnoho pejskařů se zhrozí a rozhodně řekne NE! A já souhlasím, ale vlastně také musím říct že ano. Tak jak to vlastně myslím?

Pes jako luxusní doplněk

Měla jsem tu čest poznat několik psů, kteří se stali luxusním doplňkem svých majitelů a jejich životní osudy bych zařadila spíše do rubriky „černá kronika“. Velmi oblíbeným se stávají plemena jako například afgánský chrt. Je to nádherné a důstojné zvíře, ale jeho péče je vskutku náročná. Pokud si jej někdo pořídí jako doplněk k autu, domu apod., záhy zjistí, že aby vypadal tak nádherně, bude si s tím muset dát hodně práce. Znám příběhy hned tří takových krasavců. Jednomu hrozilo utracení, když paničku omrzel, druhý žil řadu měsíců v těsné kleci, kde téměř ztratil schopnost chodit a musel následně podstoupit řadu operací, aby se dokázal navrátit do života, a ten poslední? Toho svázali za nohy a odhodili do lesa. Hrozné že, když takový doplněk omrzí. Naštěstí všichni tito krasavci našli své trpělivé a zodpovědné pány, kteří jim dovolí dožít ve výborných podmínkách.

Další oblíbenci k domu jsou z řady velkých plemen, jako například vlkodav, doga a další krásná plemena. Vzhledem k tomu, že tato obří miminka v době svého dětství ráda hrabou, vytahují stromečky, občas sežerou pantofle a vylepší záhonek, dopadají jejich osudy všelijak. Pokud má někdo luxusní dům a zahradu a rozhodně nechce, aby tuto draze zaplacenou idylu něco narušovalo, skončí tato nezřídka, štěňata v dobře postaveném, luxusním kotci a v této zlaté kleci zpravidla prožijí zbytek života. Někdy mají to štěstí, že se přece jen dostanou k rozumnému majiteli, ale nedostatek pohybu, špatná socializace a někdy i nevhodná strava zanechají nevratné změny.

Takže pes jako luxusní doplněk – rozhodně nedoporučuji!

Pes jako doplněk povahy

Další nešťastně volené doplňky jsou doplňky „něčí“ povahy. Mnoho lidí s nízkým sebevědomím si k sobě pořídí psa, který „budí respekt“. Tento typ lidí má ale často problémy sám se sebou a to se projevuje i ve výchově psů, kteří v moderní době zvou lidé často bojovými. Oni skutečně musí bojovat, ale hlavně za rozumné majitele. Nepřiměřeně tvrdá výchova, nedostatek lásky a citu a rovněž disciplíny dokáže i z klidného a vyrovnaného zvířete udělat nerváka, kterému nelze věřit. Mnoho takových psů končí v útulcích, kde ale zpravidla dožijí, protože vzít si je je skoro stejné jako vzít do ruky odjištěnou zbraň. Nikdo neví, kdy to co udělá, protože nevíme co má pes za sebou a s jeho stiskem to pak nemusí být legrace.

Pokud chcete vyrovnat svou povahu, rozhodně to nedělejte psem, pes je především přítel.

Pes jako doplněk při ztrátě partnera

Pes jako přítel pro osamělé lidi je výborná věc. Zažene smutek, dá vám pocit možnosti pečovat o někoho milovaného a doplní prázdno čtyř stěn. Určitě není dobré ho bezmezně rozmazlit, protože to se může vymstít, ale kdo to zažil, dá mi za pravdu, že návraty domů jsou nádherné. Rozesmátá a šťastná tvář psa je něco úžasného. Pozor jen na výběr plemene a také věku psa. Ke svému věku vždy připočítejte 15 let a přestavte si, jak na tom budete s fyzickými silami, bydlením a životem vůbec. Pokud máte pokročilý věk, určitě je lepší vzít si starší zvíře, které s vámi dožije. Pokud se mu totiž podaří vás přežít, možná se pak dočká nejedné noční můry a v lepším případě skončí v útulku.

Pes jako doplněk partnera, ano, ale pozor na věk.

Pes jako doplněk dítěte

Řekla bych ano, ale omezeně. Proč? Děti do 10 let nejsou schopny se o psa smysluplně starat, a také je může brzo omrzet. Možná vaše dítě půjde na internát a péče o psa pak bude na vás. Rovněž finanční výdaje není schopno nést dítě. Když se ale takové přátelství vydaří, máte zodpovědné dítě milující zvířata. Pokud ho vhodně usměrníte, je to báječná škola a přátelství zároveň. Dítě se naučí odpovědnosti, také strachu o milovaného, učí se dělit nejen o dobroty, ale také o čas a bude vědět, že pes se nedá odložit jako použitá hračka. Pokud si ale dítě psa přeje jenom proto, že mu chce dělat culíčky nebo ho mají děti od sousedů, tak mu raději pořiďte panenku Barbie. Pes je živý tvor a zacházení některých dětí (pokud to rodiče dovolují) hraničí s týráním. V nejhorším případě začne pse dítě v pudu sebezáchovy napadat.

Pes jako doplněk pro dítě – velmi ošidné a je potřeba vše do důsledku zvážit, je to starost na 12-15 let.

„Přála bych všem psům, aby si je jako svůj doplněk vybral člověk s velkým srdcem, zodpovědným přístupem a rozumnými životními možnostmi. Všem psům bych přála, aby svůj život odžili celý v srdci milující rodiny a měli potřebnou zdravotní péči, teplý pelíšek a plnou misku s jídlem i s vodou. I když je to asi jen sen, pro mne to bude stále velké přání.“