Existuje pes na míru ? Určitě ano. Jestliže se chystáte pořídit si čtyřnohého mazlíčka doporučuji, aby jste otestovali sebe i svou rodinu prostřednictvím praktických otázek v tomto článku. Předejdete tak tomu, aby další pejsek skončil v útulku nebo jako přítěž o kterou nikdo nestojí, či hůře jako nezvladatelná bestie.

Na úvod příběh ze života:

Jeden mladý pár se rozhodl, že si do svého bytečku pořídí koťátko. Vydali se na nejbližší tržnici, kde se dají taková koťátka sehnat. Po příchodu na tržnici spatřili nedaleko brány klec s nádherným štěňátkem, které vypadalo jako plyšový medvídek a bylo v kleci úplně samo. Za chvíli si už tuhle chlupatou kuličku (za kterou zaplatili nemalý obnos) nesli domů ? přece ho tam nemohli nechat. Jediné, co věděli, že je to Šiba-nu bez PP. Po několika dnech nesli štěňátko na očkování a panu veterináři se pochlubili cože to mají za plemeno. Pan veterinář pejska okoukl a ujistil je, že ze Šiba-inu má štěňátko maximálně poloviční. Dále jim položil důležitou otázku: ? Víte o tom plemeni něco ??. Odpověď byla NE. Pan veterinář suše poznamenal: ? Jestli jste chtěli domácího mazlíčka, tak to jste se dost sekli ?. Tato slova se po několik dalších měsíců opakovaně objevovala v jejich mysli. Štěňátko sršící nezdolnou energií, schopností okousat kde co, uměním rozkousat a sežrat porcelánové figurky a talíře,uměním vyskočit bez rozběhu ze země rovnou na kuchyňskou linku, dojet na kolečkové židli tam, kam se ze země nedostane, vylézt na patrovou postel po žebříku a pokálet celý byt v jejich nepřítomnosti značně kazil první dojem z krásného štěňátka, které se postupně proměňovalo v cosi, co Šiba-inu nepřipomínalo téměř vůbec, až na určité povahové rysy. Tento mladý pár to vydržel a pejska si nechal, i když do dnes jim umí jejich mazlíček připravit horké chvilky. Mnoho jiných by už našlo cestu, jak se takového dárečku zbavit, ale pojďmě na začátek.

Na začátku byla první a zásadní chyba. Výběr pejska byl ovlivněn momentálními city a rozum šel stranou, proto všem, kdo si chtějí takové horké chvilky ušetřit doporučuji položit si následující otázky:

1) Proč si chci pejska pořídít ?

Jako společníka ? Chci s pejskem sportovat ? Věnuji se myslivosti ? Chci psa na hlídání objektu ? Dle toho vyberte svého společníka. Každé plemeno bylo vyšlechtěno ke svému účelu. Některá plemena jsou přímo vyšlechtěna k tomu, aby na vás spokojeně čekala spíce na gauči, ale pokud byste tohle chtěli po temperamentím loveckém plemenu, mohl by to být problém. I přesto mohou žít lovecká a sportovní plemena v bytě, ale počítejte s tím, že potřebují náležitě se vybít a pracovat. Pokud to pejskovi neumožníte, vybije se jinak, protože se bude nudit.

2) Jsem připraven starat se o pejska 10-15 let ?

3) Jak často mohu pejska venčit ?

Ideální doba mezi venčeními je u štěňat 1-2 hodiny, později 3-4 hodiny a u dospělého pejska min. 4× denně. Více než 8-mi hodinové pauzy jsou už spíše útokem na vylučovací orgány psa. Příklad: Až půjdete v práci v poledne na WC, vzpomeňte na svého pejska a představte si, že by vám váš vedoucí zamkl dveře a řekl: ? Nikam, až po skončení pracovní doby, a běda, jestli tady něco uděláš !?. Existují však plemena, která lze naučit na kočičí záchod (Čivava, Jorkšír ? především fenky), ale ani tito pejsci by neměli být ošizeni o procházky.

4) Kolik peněz jsem ochoten do pejska investovat ?

Nejde jen o pořizovací cenu, to je pouze počátek, ale také o krmení, veterinární péči a poplatky. Obecně řečeno čím větší plemeno, tím více budete platit, tedy kromě poplatku za psa. Malá plemena snědí 5-10 dkg krmiva, střední plemena 15-25 dkg krmiva a velká dle velikosti i více než 0,5 kg. Snadno si můžete spočítat, kolik kg krmiva budte pro pejska potřebovat na 1 měsíc. Zatímco malému plemeni stačí na odčervení ? tablety, velký pejsek potřebuje na každých 10 kg 1 tabletu…. Dále pokud si vyberete pejska kterému se musí upravovat srst, počítejte s náklady na psího kadeřníka cca každé 2-3 měsíce, také pelíšky, vodítka…

5) Jsem ochoten uklízet po svém miláčkovi exkrementy?

Než se štěňátko naučí hygieně, uplyne několik měsíců, ale také venku jste podle vyhlášky povinni uklidit výkaly svého pejska. V zahraničí se za porušení této vyhlášky platí vysoké pokuty a je pravděpodobné, že časem tomu bude stejně i u nás.

6) Mám drahé zařízení bytu a hodně mi na něm záleží?

Každý pejsek sem tam něco zničí, zejména když je doma sám nebo je mladý. Je potřeba s tím počítat.

7) Chci s pejskem často cestovat?

Jsou plemena, pro která může mít cestování, obzvláště v létě dokonce smrtelné následky. Patří mezi ně Anglický buldok, Francouzský buldoček a další plemena, která mají značně zkrácenou horní čelist a tím pádem zhoršenou ventilaci. To znamená, že se nestačí přirozeně ochlazovat a hrozí jim přehřátí.

8) Máme doma malé děti?

Děti do 4-6-ti let nedokáží správně odhadnout, co si mohou k pejskovi dovolit a co nikoliv. K úplně malým dětem se příliš nehodí malá plemena. Dítě je neohrabané a pro psa je jako nemotorný obr, který ho někdy přišlápne, nebo zmáčkne. Mnoho pejsků se cítí ohroženo a tak se stane, že na dítě zaútočí. Většinou je to ze strachu, někdy ze žárlivosti. Pokud se i tak rozhodnete pro malé plemeno, měli byste mít dítě i psa neustále pod kontrolou a oběma stanovit určité hranice. Velký pes si naopak z dětí nic nedělá. Můžou přes něj padat stavět kolem něj kostky a on se na ně jen mrkne okem a bude spát dál. Většina velkých psů má přirozený sklon děti chránit. Přesto i zde je potřeba dbát na důsledou výchovu, stanovit pevné hranice a místo ve smečce. Pamatujte také na to, že štěňata mají první zuby ostré a při hře s dítětem to může být problém. Při výběru psa z útulku si k malému dítěti vyberte raději štěně, nebo odrostlé štěně. U staršího psa si nemůžete být jisti, co má za sebou a jestli mu někdy nějaké dítě neublížilo, což by mohlo vést k nečekané agresivní reakci.

9) Očekávám, že se moje dítě bude podílet na péči o psa?

Pokud máte děti starší 6-ti let, lépe starší 10-ti let a chcete aby se podílelo na venčení a jiné péči o psa, zvažte jeho konečnou velikost. 20-ti až 30-ti kilové dítě nedokáže bezpečně ovládat stejně velkého psa, obzvláště pokud potká jiného psa, kočku, MŠ atd. Jestliže váš pes něco natropí, bez ohledu na to, kdo ho měl na procházce, nesete odpovědnost i za případné škody, které způsobí. Navíc pes bere dítě v rodině (pokud s ním cíleně necvičí) jako sobě rovného a nebude poslouchat dítě stejně jako vás.

10) Pořizuji pejska svým příbuzným jako dárek?

Tuhle volbu zvažte obzvláště pečlivě. Může se stát, že vám bude dáreček vrácen a vy se o něj pak budete muset postarat. Jste na to připraveni ? Dále pokud pořizujete pejska starším lidem nad 65 let, bylo by lépe pořídit pejska menší rasy a staršího věkem. Mnoho starších lidí nemá dost energie na zvládání 20-ti a více kilového psa nebo na výchovu štěňátka. Pokud jsou ještě starší, obávají se (často oprávněně), že je pes přežije, nebo se o něj již nebudou moci starat. Budete se o něj moci postarat vy ? Dětem pejska jako dárek kupujte pouze v případě, že se o něj budete starat především vy. Dítě není schopno postarat se samo o sebe, natož o někoho dalšího, i když ho miluje.

11) Bydlíte v pronajatém bytě nebo v bytě, kde není povoleno držet domácí zvířata?

Mohlo by se stát, že se odstěhujete do bytu, kde vám nebude dovoleno psa mít a vy pak pro něj budete s těžkým srdcem hledat náhradní rodinu. Ale pro něj to bude ještě horší, on ztratí svou rodinu nadobro. Mnoho takových pejsků se ocitne v útulku s titulkem ?rodinné důvody?. Ušetřěte tuto bolest sobě i jemu.

12) Má někdo z rodiny alergii?

V dnešní době přibývá alergiků na různé věci. U dětí je to až polovina populace. Pokud má někdo z vás alergii, proberte tuto otázku s vaším alergologem. Někdy se alergie projeví až za 2-3 roky. Mnoho lidí si myslí, že alergii způsobuje srst, ale není tomu vždy tak. Alergii způsobují také sliny a moč psa. Určitým řešením mohou být naháči, ale záleží, jaký druh alergie máte. Stoprocentně antialergení pes neexistuje.

13) Vyhradím si čas na výcvik psa?

Každý pes, malý i velký potřebuje minimální výcvik, jinak se z něj stane nezvladatelné stvoření, působící svému majiteli řadu problémů. Velká a bojová plemena potřebují výcvik intenzivní a musí cítít, že vůdcem smečky jste vy. Občas se vás někteří jedinci budou snažit z vašeho trůnu vystrnadit, buďte na to připraveni. Nezvládnutý velký, nebo hůře, bojový pes se může stát i smrtící zbraní. Budete schopni vzít na sebe tuto odpovědnost ?

14) Chcete pejska na chov a výstavy?

Pečlivě vybírejte a zkoumejte chovatelské stanice, jejich potomky a výstavní ocenění. Velkou pomocí vám k tomu bude internet. Zajeďťe na několik výstav a sledujte. Můžete se toho hodně naučit a poznat majitele chovatelských stanic. Přesto, že si vyberete dobře, nikdo vám nezaručí, že pejskovi nenaroste předkus a nebude po výstavní kariéře. Může být výhodnější koupit štěně starší 6-ti měsíců, kde už je spousta věcí vyřešených. Nekujpujte psa jen proto, aby vám vydělal peníze, můžete být zklamáni.

15) Chcete pejska z útulku?

Je ušlechtilé ujmout se pejska z útulku, ale i zde použijte rozum. Ptejte se z jakého prostředí pejsek pochází, zda se hodí spíše do bytu, nebo na zahradu. Jak snáší děti, jaké má hygienické návyky, křížencem jakých plemen zřejmě je. Uvědomte si, že někdy se pejsek do útulku dostane právě proto, že to jeho předchozí majitelé nezvládli. Jste připraveni to zvládnout ? Dále některá plemena jsou od přírody hůře zvladatelná, natož jejich kombinace s jinými a vyžadují péči zkušeného chovatele. Mnoho pejsků je neskutečně vděčných a milých, ale díky předchozí špatné zkušenosti velice těžce snáší odloučení od svého nového pána. Může trvat několik měsíců, než se situace uklidní. Sousedé si mohou stěžovat na hluk… Je třeba s tím počítat.

16) Přečetli jste si něco o plemeni, které se vám líbí?

Určitě to udělejte! Jsou určité povahové rysy, které by vám v budoucnu mohly hodně vadit. Můžete tomu předejít vhodným výběrem. Rovněž pokud kupujete psa bez PP, nemůžete se plně spolehnout na povahu vašeho štěňátka. V chovatelských stanicích a na výstavách se dbá na to, aby jedinci s nežádoucím chováním nebo vzhledem byli vyřazeni z chovu. V chovech bez PP často neznáte ani nejbližší předky, takže se můžete dočkat různých překvapení. Zkuste se poptat lidí, kteří vlastní plemeno, které se vám líbí, jak se jim s pejskem žije. Můžete načerpat z cizích zkušeností.

17) Poradili jste se se zbytkem rodiny?

Pes je další člen rodiny a pokud ho rodina dobře nepřijme, může to mít nemilé následky pro psa, pro toho kdo ho pořídil, nebo pro ostatní členy rodiny. Rodinná porada určitě věci prospěje.

18) Jak velký máte byt?

Každý pejsek potřebuje ke svému životu několik základních věcí. Nerušené místo ?jeho místo? odpočinku, někde stranou ruchu, stále dostupnou misku s vodou a svého páníčka. Zkuste si promyslet, kam by jste pejska uložili. Mělo by to být suché místo bez průvanu a neustálých ruchů. V 1+kk si lze těžko představit takové místo pro německou dogu. Zvažte velikost psa vzhledem k velikosti bytu a také temperamentu, který bude při jeho povaze projevovat. Nezbývá než popřát hodně úspěchů při výběru pejska vám na míru.