Často slýchám o psích mini plemenech „to už ani není pes“, případně „to je tak mezi dva chleby“. Nedivím se, že takové výroky mnoho majitelů malých plemen pobouří, protože říci to může jen ten, kdo je doopravdy nezná.

Naopak v dnešní době „klecového odchovu lidí“, kdy je většina lidstva uvězněna na několika málo desítkách metrů čtverečních a bojujíce s každým metrem místa, se tato plemena velmi osvědčila, jako výborní společníci. Nezaberou celou předsíň, ba se v ní dokonce dokážou slušně vyběhat.

Také mnoho babiček a dědečků je jistě vděčných právě za tyto malé psí drahokamy, které jim ve stáří dělají společnost bez rizika, že sežerou celý jejich důchod, a také bez obav, že je budou za sebou vláčet po parku a přilehlých ulicích do bezvědomí. Další kategorie, která tyto pejsky ocení, jsou odrostlé děti, které mají už dost citu pro péči pro ně, a také dost energie pro psí sporty.

Ale jací vlastně jsou?

Co si představíte pod názvy:

Ďáblík s mašličkou
Dvojník od protinožců
Další ďáblíci
Ruský trpaslík
Minisamuraj
Hračka z Anglie
Služební pes do kapsy
Průvodce Aztéckých princezen
Pejsek z rukávu
Miláček čínské císařovny
Neznámý Tibeťan
Opička, která dobyla Hollywood
Královští kavalíři
Dobrman v kapesním vydání
Naháček s chocholkou
Nejmenší atlet
Pes z lepší společnosti
a další?

Že nevíte? Tak to není nic snazšího podívat se do báječné knihy Ley Smrčkové, která se jmenuje velmi příznačně: Psi do kapsy. Zde najdete odpovědi nejen na hádanku, co se skrývá pod výše uvedenými názvy, ale také velmi lidské a čtivé povídání o jednotlivých plemenech.

Jistě vám může velmi dobře napovědět, které plemeno se hodí právě do vaší rodiny a co od něj můžete očekávat. Navíc zde najdete řadu praktických rad. Například co si promyslet, než si trpaslíka pořídíte, ale také jak se o něj dobře starat, jak ho vychovávat a rovněž doporučení pro začínající chovatele.

Lea Smrčková je nejen redaktorkou časopisu Náš miláček, ale také dlouholetou chovatelkou psů. Snaží se propagovat rozumný a zodpovědný přístup ke psům a z jejich děl je cítit opravdová láska k nim.

Kniha Psi do kapsy je vlastně takový malý atlas kapesních plemen psů a čítá 208 stran, které jsou rovněž doplněny množstvím barevných fotografií. Za její vydání vděčíme nakladatelství Albatros, kde si knihu můžete také objednat.