Tento článek navazuje na první díl, kde jsme si řekli, že emoce nejsou dobrý rádce pro výběr psa z útulku. Někdo má i přesto štěstí, ale jiný opravdu ne. Jak ale takového pejska dobře vytipovat, podívejme se na další body, které nám poradí.

1) Bydlím v bytě nebo v domě? Bude pes bydlet v bytě nebo v domě?
2) Jak dlouho jsem v práci, kolik hodin jsem mimo domov?
3) Jak často mohu pejska venčit?
4) Mám malé děti nebo seniory?
5) Mám zkušenosti s výcvikem?
6) Jsem sportovně založený nebo spíše domácí typ?
7) Jak velkého psa si chci pořídit?
8) Chci psa nebo fenu?
9) Preferuji určitá plemena?
10) Mám doma kočky nebo jiná domácí zvířata?
11) Mám doma ještě jiného psa?
12) Jsem ochoten vzít si handycapované nebo zdravotně omezené zvíře?
13) Bude s námi pes jezdit na dovolenou, nebo ho bude mít v té době kdo hlídat?
14) Kolik mi je let?

Tak a teď si výše uvedené body rozeberme:

6) Jsem sportovně založený nebo spíše domácí typ?

Pokud jste často unavení a milujete dlouhé spaní či televizní seriály, vyberte si pejska podobného založení. Některá plemena lenošení přímo milují a rovněž psí senioři netouží lítat hodiny za míčkem. Pokud byste si vybrali hyperkativního blázna, bude nejen váš byt, ale i život vzhůru nohama. Naopak pokud rádi sportujete a chodíte na výlety, neberte si psa lenošivce nebo seniora. Můžete si dovolit trochu toho hyperšílenství, aby vám pes stačil, až pojedete třeba na běžkách a nebyl stále půl km za vámi.

7) Jak velkého psa si chci pořídit?

Snažte se držet velikosti, kterou jste si přáli, časem by vám to mohlo začít vadit, obzvláště pokud jste si do 1+1 pořídili místo mrňouse obra. Budete ho pak překračovat několik dalších let. Naopak pokud máte velký pozemek a chcete aby byl také ohlídán, nevěřte tomu, že zloděje zastraší pes, který je za vraty sotva vidět.

8) Chci psa nebo fenu?

Někdo inklinuje k fenám, jiný k psům. Psi bývají dominantnější, feny poddajnější, ale také to není 100% pravidlo. Pokud budete kastrovat psa, vyjde to levněji, a také vás nebude trápit hárání co půl roku. I fenku lze vykastrovat a tím se zbavit hárání jednou pro vždy, ale bude to něco stát. Dalším aspektem pro toto rozhodnutí je to, jestli už doma jednoho psa máte. Pes a fena, pokud nebudou vykastrováni, nebo alespoň jeden vám připraví mnoho horkých chvilek, ale jinak se většinou dobře snesou. Dva starší psi nebo dvě starší feny se ne vždy snesou. Spíše by přijali štěně stejného pohlaví. Žárlivým scénám se ale stejně nevyhnete.

9) Preferuji určitá plemena?

I tuto otázku si vyjasněte a volte nejblíže svému srdci. Ještě lépe, nastudujte si alespoň něco o nich. Kříženci sice mívají různé povahy, ale pokud se něčemu čistokrevnému podobají, jistě si ponesou alespoň něco z typických vlastností.

10) Mám doma kočky nebo jiná domácí zvířata?

Někteří psi v útulku nesnesou kočky a dokonce je i zabíjí. Jiní zase rádi loví drůbež. Pokud vlastníte výše zmíněné kategorie, informujte se o chování psa k nim.

11) Mám doma ještě jiného psa?

Viz bod 8, ale ještě nutno dodat, pozor na velikost. Když pořídíte k maličkému velkého nebo obráceně, může v počátku dojít k úhoně hlavně toho malého. Musíte dbát zvýšené opatrnosti a zpočátku je nenechávejte spolu o samotě. Lépe je zvolit k sobě zvířata podobné velikosti, mohou hrát lépe společné hry, aniž by si ublížili.

12) Jsem ochoten vzít si handycapované nebo zdravotně omezené zvíře?

V tomto bodě je potřeba počítat nejen s úšklebky lidí, ale také často s plnou peněženkou. Veterinární péče není levná a pokud byste ji pejskovi nemohli poskytovat, ublížili byste mu tím. Zajímejte se důkladně o jaký zdravotní problém se jedná, jaké jsou měsíční náklady na léčbu, ale také na omezení (např. Chůze po schodech apod.)

13) Bude s námi pes jezdit na dovolenou, nebo ho bude mít v té době kdo hlídat?

Tuto otázku byste měli mít také vyřešenou. Představte si, jak s vámi cestuje 40Kg pes žijící převážně na zahradě. Budeme ho moci vzít s sebou? Bude nám tak velkého psa chtít někdo hlídat? I takové otázky je třeba si položit. Sice na dovolenou jezdíme 1-2 × za rok, ale jedeme a kam pak s hafanem?

14) Kolik mi je let?

Náš věk a naše fyzické síly by měly být měřítkem pro volbu věku a velikosti psa. Například pokud máme nemocné klouby nebo záda, příliš živý pes by s námi mohl prudce trhnout a způsobit další zdravotní potíže. Pokud jsme vysokého věku, zvažme, jak starý pes by měl být, aby se nedožil našeho skonu nebo odchodu do domova pro seniory, kam si ho většinou nemůžeme vzít.

„Až budete odpovídat na výše uvedené otázky, buďte k sobě maximálně upřímní, ať už vy sami nebo celá rodina. Uvidíte, že se vám pak lépe zjeví obraz psa, který k vám bude pasovat. Vybírala jsem z útulku několik pejsků, tak se s vámi podělím o jejich příběh i to, jak a proč jsem je vybrala a jestli to bylo dobré.“