Před nedávnem se díky médiím rozpoutal spor o to, zda je správné a lidské zavírat psy do klece. Jak to tedy je? Je správné klece používat a když, tak jakým způsobem?

Pokusme se na tuto otázku podívat blíže.

Klece pro psy se u nás již používají nějakou dobu a většinou jsou známy především mezi chovateli, kteří navštěvují výstavy. Často jsou také označovány jako ? klece výstavní ?. Jejich praktické využití spočívá v tom, že jsou zde umístěni pejsci, během výstavy. Jak jsem se sama přesvědčila, má to několik nesporných výhod.

1) Pejsek má v kleci své soukromí a klid a jelikož se na výstavě hodně čeká, může se zde v klidu prospat a nabrat síly, aby se mohl předvést v celé své kráse.

2) Na klec je možné zakoupit závěsnou misku, takže je zajištěn stálý přísun tekutin bez rizika, že jí vylijete.

3) Navíc lze klec vybavit kolečky a tudíž se snadno přepravuje a ještě si na ní můžete odložit stoličky, tašky, katalog atd. (doporučuji připoutat gumicukem, aby nic nespadlo). Když už pěkně sedíte je to bezvadný prostor pro odložení kávičky nebo oběda. Také sem můžete odložit desky s rodokmenem, který se zaručeně nezmačká.

4) Pejska můžete nechat v kleci už když ho přepravujete ke kruhu a neriskujete, že ho v davu někdo (pokud je malého vzrůstu) přišlápne.

5) Klec se dá složit úplně na plocho a tudíž se také dobře přepravuje v kufru auta.

Ta samá klec se dá rovněž velice dobře využít jako i ?klec přepravní ?. Pokud máte dost prostorný a dobře větraný prostor v kufru auta, můžete pejska přepravovat přímo v kleci v zavazadlovém prostoru. (k tomuto účelu již někteří výrobci začali vyrábět klece s jednou stranou zkosenou.) Takto přepravovat pejska je často bezpečnější nejen pro něj, ale také pro řidiče.

Další využití je jako ?mobilní obydlí?. Tuto variantu oceníte zeména na dovolené. Jestliže vám pejska dovolí vzít do hotelu nebo nějaké dobře vybavené chaty, určitě budete klidnější, když si budete moci v klidu odejít na příjemnou večeři bez obav, že váš drobeček zlikviduje část zařízení pokoje. Vy to z domova znáte a máte pro něj pochopení, ale personál nebo majitel hotelu už by ho takové mít nemuseli. Také jestliže jezdíte na dovolenou s přáteli tak jako my a všude se hemží děti a na pejska dorážejí, je to bezpečný úkryt hned dvakrát. Vašeho pejska nebude nikdo nadměrně obtěžovat a vy zase můžete být v klidu, že se ani dětem nic nestane, pokud je nemá moc v lásce nebo ho nadměrně obtěžují. Pokud vás budou nadměrně zlobit děti, můžete je nechat poznat klec zevnitř ? teda až tam nebude pes. Nevěřili byste, jak se jim tam líbí. (pro příliš vážné osoby, toto je míněno s nadsázkou).

Jako jedna z posledních možností, je využití klece jako ?domácího kotce?. Právě tato věc byla přetřásána v médiích, ale položme si otázku ?proč? ?
Tak především proto, že klec by opravdu neměla být domácí vězení a místo, kam psa zavřeme, kdy se nám zlíbí a nebo proto, aby nám netrousil chlupy a neslintal po bytě nebo neničil plovoucí podlahu svými drápy apod. !!!

Nicméně musím po vlastní zkušenosti říci, že pro mě je to příjemný příbytek pro naše pejsky. Je snadno omyvatelná, dají se do ní koupit polštáře přesně na míru a také kryt, který pejskům poskytuje dokonalé soukromí. Naši pejsci se doslova perou o to, kdo tam bude ležet, tak moc se jim tam líbí. Možná také proto, že jsme ji vybavili dvěma příjemnými macíky a samozřejmě závěsnou miskou s vodou.

Začali jsme klec doma používat, protože:

1) Když v ní běžně jsou a spí, nepřijde jim to cizí, když v ní musí být na výstavě nebo na dovolené a jsou dokonale spokojení.

2) Když k nám přijde někdo, kdo se psů bojí má alergii nebo má malé a všetečné děti, je to bezpečný prostor pro obě zúčastněné strany.

3) Když jdu na 3-4 hodinky mimo domov, vím, že mi naši drahoušci nebudou dál okusovat stůl, trhat ubrus atd., což mimo jiné znamená jejich ochranu před zásahem elektrickým proudem, kdyby je náhodou napadlo ochutnáva kabely od topení a také před jinými zraněními, která si pejsci v situaci ?sám doma? umí přivodit.

4) Určitě jsem tuto pomůcku ocenila při nácviku hygieny v naší nepřítomnosti, protože jen opravdu otrlí jedinci si načůrají nebo to druhé do vlastního pelíšku, a tak když jsme po 3-4 hodinkách přišli domů a ihned běželi se psím miminkem ven, velice rychle pochopilo, co se po něm chce.

5) Možná někdo další přijde ještě na něco, na co dobrého se dá klec pro psy využít.

Ještě jedna věc závěrem. Při pořizování klece dbejte na vhodný výběr velikosti vzhledem k plemeni psa. Je jasné, že buldok v kleci pro foxteriéra se cítit dobře nemůže, rovněž čivava v kleci pro labradora.

Pro mě je to každopádně dobrý pomocník.

Stejně jako oheň nebo nůž, i klec se dá použít dvojím způsobem ? ?Jako dobrý sluha, nebo zlý pán?.

Ale špatné používání věci nečiní samu věc špatnou, to dělá především lidská hloupost, lenost a nezodpovědnost a především nedostatek lásky.

Budu ráda, když se podělíte o své názory nebo zkušenosti tohoto směru, možná spolu ještě přijdem na spoustu věcí, protože víc hlav víc ví a pokud jsou to hlavy milující pejsky a zvířata celkově, tak tím spíš.

P.S. – podobnou službu jako klece dělají speciální plastové přepravky s dvířky.