Letos jsme naši obvyklou návštěvu v ZOO Praha nestihli v letních měsících, jak bylo naším zvykem, a tak jsme se po vytrvalých prosbách našich dětí, vydali do ZOO během zimních prázdnin. Vzhledem k mrazu, který byl pod 5 stupni pod nulou jsme nepředpokládali, že by naše zooprocházka byla delší než 1-2 hodiny. Při přípravách na dlouho očekávaný výlet jsme připomínali spíše dobyvatele chystající se pokořit severní pól, než „normální“ rodinu. Navrstvili jsme na sebe oblečení od punčocháčů, přes dobře zateplené kalhoty, až po šály, rukavice a čepice. Z naší psí smečky jsme jako doprovod vybrali Safiru, která je většinu času venku, tudíž mrazuvzdorně vybavená, a vykutáleli jsme se z domu.

Safira byla velmi nadšená, že se chystáme na nějakou, určitě báječnou, procházku, ale jak uviděla, že otevírám kufr auta, okamžitě se zdekovala směrem k domu a začala si s námi hrát na honěnou. Nakonec jsem ji za pomoci manžela systematickým nadbíháním a různými manévry odchytla a po kouskách nasoukala jejích 40 kg do auta. Naštvaně se usadila ve svém prostoru, děti a my jsme naskákali do auta a vyrazili jsme směr Praha.

Naštěstí podobných šílenců nebylo mnoho, a tak cesta až do ZOO probíhala přímo idylicky. Silnice takřka liduprázdné, na parkovišti dost místa…
Vybatolili jsme se nadšeně, včetně Safiry, z auta a vydali se směrem ke vchodu. Příjemně nás překvapilo, že vstupenka pro psa stojí 20 Kč. Byli jsme zvědaví, jestli v zimě uvidíme jiná zvířata, než při našich letních návštěvách ZOO.

Naši prohlídku jsme začali od dětského koutku, kde je malá minifarma. Uvítaly nás ochočené ovce a kozy. Safira když uviděla svou první ovci, odskočila od plotu a ovce na druhé straně ohrady, když uviděla, svého prvního velkého knírače udělala totéž. Později jsme si pohladili obrovského ochočeného kozla. Safira se rozhodla prozkoumat ho z těsné blízkosti. Kozel jak uviděl fousaté stvoření proti sobě, rozhodl se ho odehnat rázným trknutím, naštěstí se trefil jen do dřevěné ohrady.

Pokračovali jsme v prohlídce v pavilonu goril, kde jsme si prohlédli nové gorilí miminko (psi do pavilonů nesmí, takže vždy se jeden z nás obětoval a zůstal venku). Naše procházka dále mířila k pavilonu šelem. Uchvátila nás odrostlá koťata tygra, která o sebe láskyplně pečovala ani ne půl metru od nás (za tlustým sklem). Viděli jsme i jiné šelmy hodně z blízka, což se v teplých dnech poštěstí jen málokdy, protože šelmy jsou ve výbězích celkem dost daleko pro naše oči. Udiveně jsme zírali také na obrovskou anakondu i varana komodského, který opravdu budil respekt nejen svým postojem, ale i šrámy, které patrně utržil v souboji s některým z kolegů.

fuj co to je!V době, kdy jsme byli s dětmi v pavilonu, manžel stál se Safi venku, u krásné dřevěné sochy lva. Ten vypadal tak živě, že se ho Safi příšerně lekla a se štěknutím odskočila asi metr dozadu. Tam se zrovna v té době nacházela jedna z návštěvnic z Holandska, a ta se díky Safiině reakci vyděsila úplně stejně, a rovněž skočila metr, jak do zadu, tak do výšky. Později se paní ujistila, že lev opravdu není živý, jen Safi jsme o tom museli ještě chvíli přesvědčovat.

Poté jsme si šli prohlédnout slony. Zatímco manžel vzal děti do pavilonu, ukazovala jsem Safi slony ve výběhu. V jednu chvíli ji zaujali tak, že mi vyskočila na betonovou podezdívku, div že nevpadla k nim do výběhu. Okamžitě jsem ji strhla k sobě a raději jí šla ukázat opeřence. Společně jsme navštívili ledního medvěda, před jehož návštěvou jsme se posilnili horkou čokoládou a něčím na zub.

Vlci leželi zcela líně i v této zimě stejně jako v létě a nejevili známky pohybu. Poštěstilo se nám vidět úplně celou hyenu, která má zcela nový výběh. Prošli jsme kolem kopytníků a zblízka se podívali do kasuářího okna. Z pohledu lidí kasuár evidentně vyveden nebyl, ale jakmile do okna strčila hlavu Safira, evidentně se naštval a začal bránit své území. Byli jsme rádi, že je schovaný za sklem, protože v přírodě je velmi nebezpečný a dokáže zabít i člověka.

krásná agamkaPomalu jsme byli na konci ZOO a nevěřícně jsme koukali na hodinky. Naše procházka se protáhla na 4,5 hodiny. Vůbec jsme necítili únavu a moc se nám tu líbilo. Nebýt domluvené návštěvy, asi bychom ještě chvíli zůstali.

Asi si umíte představit, jak jsme se cítili, když jsme postupně začali roztávat v přetopeném autě, natož na následné návštěvě. My lidé jsme se jí věnovali ze všech sil, ale Safira si nebrala servítky. Lehla si na gauč k babičce, opřela si hlavu o její kolena a tvrdě usnula. Jídlo ani nic jiného ji už nezajímalo.

Pokud váháte navštívit ZOO v zimě, mohu vás ujistit, že je to báječný výlet pro celou rodinu. Pokud se dobře obléknete, bude se vám to určitě moc líbit, a pokud s sebou vezmete svého psího kamaráda, věřte mi, že ho utaháte tak, že o něm doma nebudete ani vědět. Jen pokud s vámi žije v bytě, nezapomeňte na nějaký vhodný obleček na bedra, aby vám nenastydl, tedy pokud to není huňáč přímo od přírody.