Pořídili jste si pejska, co má mít uši nahoru a vy se díváte, jak mu ty plachťáčky bezvládně visí dolů a říkáte si: „Co s tím?“ Napadá vás, že jste už slyšeli o tom, že se mají lepit, ale nevíte jak, kdy, jak často a od kdy do kdy vůbec… Tak to vás naprosto chápu. Když jsme si pořídili jorka, měl dost velká a těžká ouška a bylo dost těžké si představit, jak se nám je podaří „postavit“. Od chovatelů jsme se žádné rady v tomto ohledu nedočkali a ani náš veterinář s tím neměl zkušenosti. Nakonec se mi podařilo splašit veterináře, který jorky také choval a věděl jak na to. První pokusy byly nejisté, ale častým cvičením se nám podařilo udělat z našeho plandavého jorka správného čertíka. Pro všechny, kdo hledají nějaké informace o lepení oušek mám několik typů.
Kdy začít
Osvícenější chovatelé zpravidla lepí ouška ještě před tím, než se dostanou k vám. Někteří vám možná i poradí, jak na to. Je víc než žádoucí, abyste v lepení pokračovali vy doma. Buďte důslední a dbejte na pravidelnost, abyste se jednou mohli s radostí podívat na svého pejska s radostí, že vypadá, tak jak má.
Jak často
Aby se ouška nezapařila nebo nezačala nekrotizovat, je dobré nechat je vyrovnaně odpočívat. Ideálně nechte ouška dva až tři dny zalepená a pak zase dva až tři dny odlepená. V době, kdy jsou nezalepená je masírujte, třeba u televize.
Kritická doba
Od čtvrtého měsíce začínají štěňátkům padat zoubky, a co je horší, někdy i ouška. Vápník se přesouvá do zubů a na uši už není tak moc čas… V této době je dobré přidat štěňátkům vápník, aby ho bylo dost na obojí (uši i zuby). Ale pozor! Pokud je lepit budete málo, pak vám vápník upevní to, co tam bude. Výměna zubů končí cca koncem 7 měsíce. Pokud jste se lepení věnovali málo, je málo pravděpodobné, že to teď zachráníte. Další kritická doba bývá u fen v období hárání, zejména prvního. Spolupráce hormonů a krvácení udělá své. Dbejte na dobrou výživu a rovněž přidejte trochu vápníku navíc. Uši v té době podpořte lepením. Poslední kritické období může být porod a kojení. V té době dochází k velkému odlivu vápníku a zvýšené zátěži, což může u některých fen, zejména u některých plemen, způsobit padání uší.
Jak na to?
V první řadě ucho nechte oholit na co nejnižší délku. Už to samo o sobě může uchu hodně pomoci a odlehčit ho. Některým pejskům se uši postaví už jen po samotném vyholení. Pokud to nezabere, pokračujme následovně. Pořiďte si bílou látkovou nebo papírovou náplast, čtverečky (v lékárně) a tyčinky na čištění uší.
Ustřihněte vatovou tyčinku v takové délce, aby vystačila na 2/3 ucha. Vezměte náplast a položte tyčinku na ni a oblepte ji kolem dokola. Pak obstřihněte přebývající náplast z boku tyčinky – tím vytvoříte maličkou dlahu. Po té ustřihněte náplast v takové délce, aby se na ní dlaha vešla a malinko přes dlahu přesahovala. Takto připravený čtvereček (obdélníček) vlepíme do ucha tak, aby tyčinka ležela vatou dospod ucha. Potom smotáme 2 čtverečky do ruličky a vložíme do ucha shora dolů. Potom omotáme ucho od kořene nahoru tak, aby i náplast s dlahou i čtverečky byly správně vloženy do ucha. Uch by mělo pevně stát, ne trčet do boku nebo viset zlomené dolů. Je více způsobů, jak ucho vylepit ještě jinak a každému může vyhovovat jiné řešení (hrazda mezi ušima, silnější vylepení náplastí kolem ucha). Štěňata jsou totiž velmi živá a také velmi důmyslná. Lepení je zpočátku záležitostí minimálně dvou lidí, za to sundavání obstará štěně rychle a šťastně i samo, případně mu pomohou sourozenci. Velká taškařice nastává zejména tehdy, když vylepíme uši celému vrhu a všechna štěňata chtějí za každou cenu ochutnat ty zajímavé anténky na hlavě toho druhého.
Nám zatím nejvíce vyhovuje styl lepení na „Asterixe“. A vám přeji, aby se vám to vaše lepící zápolení také dařilo.