Co je lepší? Krmit psa syrovým nebo vařeným masem, či granulemi? Kolem tohoto tématu lze hodně diskutovat. Já sama jsem byla docela dost dlouhou dobu velkým zastáncem granulované stravy, ale po dlouholetých zkušenostech již nejsem zcela na té či oné straně. Obě varianty mají totiž své plusy a mínusy, a obě varianty jsou člověkem zneužitelné, ostatně jako všechno.
Historie
Pokud zabrousím do své vlastní historie, která bude co se psí stravy týče řekněme 20 let, vidím svou babičku, která poctivě kupovala vepřová žebra a kuřecí krky či droby, které uvařila společně se zeleninou a vločkami či rýží. Štěňatům jsme dávali mléko, tvaroh, piškoty a maso samozřejmě také. Mnoho kynologů v té době krmilo rovněž masem syrovým. Vyrostlo několik generací zdravých a silných zvířat, a na co si pamatuji jen zřídka, byly torze žaludku u psů velkých plemen.
Posunu-li se v historii 10 let nazpět, trh se začíná plnit různými psími granulemi, které mají do dnešního výběru a kvality hodně daleko, nebo jsou v cenových relacích pro běžného spotřebitele nedosažitelných.
Granulo boom
V následujících letech trh pomalu a jistě začínají ovládat granule nepřeberných značek, a maso začíná pomalu a jistě ustupovat. Postupně se dokonce začíná vytvářet až averze k masité stravě a je považována za zastaralou. Na druhé straně přibývá psů umírajících na torze žaludků (tuto informaci mám potvrzenou od vojenského kynologa, který zvýšení torzí vzhledem ke krmení granulemi pozoroval přímo v terénu).
Granule mají nesporné výhody:
– lze odměřit přesnou dávku na den a psa,
– v granulích pro velká plemena jsou obsaženy látky pro správný růst kloubů a kostí,
– v granulích pro malá plemena je zohledněna potřeba energie vzhledem k schopnosti pozřít menší množství potravy,
– mají dlouhou trvanlivost,
– dobře se s nimi manipuluje,
– po každém krmení nemusíme umývat misku,
– kazivost je i v horkém počasí minimální.
Jaké mají nevýhody?
– vyšší pořizovací cena (pokud koupíte kvalitní) -> mnoho majitelů ve snaze ušetřit krmí své psy nekvalitní stravou,
– nevidíme do výrobního procesu a můžeme jen hádat, kolik masa skutečně obsahují a při jakých teplotách se zpracovávají (s ohledem na obsah vitamínů),
– u některých psů může docházet k alergickým reakcím vzhledem k obsahu konzervantů a solí,
– u velkých plemen se zvyšuje riziko torze žaludku,
– v závislosti na kvalitě granulí se vylučuje stolice (čím méně kvalitní granule, tím větší obsah stolice, často provázený průjmem – tělo spotřebuje minimum látek).
Maso je maso
Každý dobře ví, že pokud před psa položíte dvě misky, do jedné dáte granule a do druhé maso, má ihned vybráno. A hádejte co? No přeci to voňavé a chutné masíčko. Masitá strava je přijímána s velkou chutí a psi, kteří mají problémy s příjmem potravy snáze přijímají právě maso. Nicméně i krmení masem má své výhody a nevýhody.
Pozitiva
– Vidíte přímo do hrnce a víte, kolik je tam masa a kolik příměsí.
– Můžete ovlivnit obsah solí a tím snížit potenciál alergických reakcí.
– Neobsahuje konzervanty, které jsou častou příčinou alergií.
– Potrava tohoto typu je přijímána s větší chutí.
– Hrozba torze žaludku není tak vysoká, jako při krmení granulemi (přesto je lepší rozdělit krmnou dávku u velkých plemen do dvou částí a nekrmit před cvičením či jinou zvýšenou tělesnou aktivitou psa).
– Tento druh stravy se blíží přirozenému ideálu stravy masožravce.
– Množství exkrementů není vysoké, protože tělo spotřebuje většinu z toho, co přijme.
Negativa
– Je těžší určit množství stravy pro dané zvíře.
– Masitá potrava se rychle kazí, obzvláště v teplém počasí.
– Misky je po každém použití potřeba vymýt.
– Horší manipulace, obzvláště pokud jedete na cesty.
– Někteří lidé ve snaze ušetřit nastavují maso přílohami, až z něj učiní nehodnotnou hmotu podobnou laciným granulím.
– Uskladnění masa klade nároky na váš mrazák.
– Je potřeba připočítat el. energii spotřebovanou na vaření, a také váš čas, který mu budete věnovat.
– Pozor na parazity přenášené syrovým masem – pravidelně odčervujte.
Co je paradoxní, ceny masa jsou dnes příznivější, než ceny granulí.
Nezavrhuji ani jednu možnost krmení, protože jsem se přesvědčila, že po obou druzích potravy (pokud není šizená, a ošidit lze, jak víte, obojí), rostou a žijí zdraví a silní psi. Jak si kdo vybere, záleží na každém z nás, a myslím, že krmení masem není úplně špatná (i když ne vždy nejjednodušší) volba.
A co vy? Jakému krmení dáváte přednost? A proč vám vyhovuje právě tento typ stravy? Podělte se s námi i o své názory a zkušenosti.
P.S. Já bych u McDonalda celý život jíst nechtěla…