Tento článek navazuje na předchozí díl –Naháči a péče o ně. Budeme pokračovat jednoduchými návody, jak pečovat o kůži naháče, a poznáme její specifika.

Kůži naháčů můžeme až na potřeby pH přirovnat k péči o kůži lidskou. Když čtu, že naháči ?nesmrdí“ typicky po psím, vyloudí se mi na tváři úsměv, protože znám lidi, kterým naháči ?smrdí“. Proč to tak je? Naháči opravdu nemají typický psí zápach, ale pokud nebudete naháče pravidelně koupat, je jasné, že vonět nebude. Představte si, jak by ?voněl“ týden nemytý člověk, a to člověk neběhá bos po zemi… Pejsci než zvládnou čůrání bokem si také často trochu pomočí bříško či nožku.

Budu teď uvádět své vlastní zkušenosti, pro případ, že by měl někdo jiné, nechť je připíše do komentářů pod článkem. Já osobně koupu své naháče ideálně jednou týdně. Někdy, když se zašpiní tak i vícekrát. Po více než týdnu již pejsek pomalu vonět přestává, takže neváhejme s hygienou. Pomocí mi jsou vlhké dětské ubrousky, kterými se dá kůže osvěžit během týdne.
Koupání se nebojme, protože celý proces vám nezabere víc než 15 minut.

Koupání

Připravíme si žínku, kvalitní psí šampon nebo dětské mýdlo. Vodu naředíme, aby nebyla příliš teplá, a kůži navlhčíme. Na žínku naneseme šampon nebo mýdlo a pejska vydrbeme. Osrstěné části umyjeme šamponem, jako u každého jiného psa. Poté mycí prostředky důkladně opláchneme.

Jednou za 14 dní doporučuji použít peeling na tělo. Pomáhá odstranit šupinky staré kůže a ta se pak stává prodyšnější a jemnější.

Po koupeli pejska vysušíme ručníkem a kůži namažeme. Nám se osvědčila měsíčková indulona, která zklidňuje a dobře se vstřebává (naháči se mají tendenci lízat, takže ne velké vrstvy, aby jí také nezbaštili). Mezi koupáními můžeme kůži promazat podle potřeby, když vidíme, že je vysušená. Není dobré to moc přehánět, protože se tím ucpávají póry v kůži. V zimních měsících někdy promazávám naháče i modrou indulonou, která kůži důkladně promastí. Zejména konce uší a tlapky dobře chrání před mrazem a chladem. Každý chovatel naháče má však své recepty na tu nejlepší kosmetiku.

Po koupeli nechoďte v chladném počasí hned ven, protože tělo naháče je rozpařené.

Zvláštnosti

Naháči mají pubertu stejně jako lidé, i co se kůže týče. V dospívání jim mohou naskakovat pupínky a beďary a podobné věci. Nelekejte se, toto období pomine! Nedávno jsem slyšela případ, kdy veterinář (zřejmě neznal naháče osobně) usoudil, že pes má atopický ekzém a odsoudil ho na smrt!

V tomto období můžeme požívat vody a krémy přímo na akné. Peeling určitě ne do zanícené kůže. Nemažeme příliš, protože ucpávání pórů by se zhoršilo. Ideální je, když máte kontakt se svým chovatelem a můžete s ním tyto věci konzultovat.

Chunky Gavany´s Bohemia - všechna práva vyhrazenaDepilace a holení

Tlamičku čínského chochotalého psa vyholujeme, podobně jako u pudla, do hladka – můžeme klasickou pěnou na holení a holícím strojkem, jinak lze pro domácí použití použít strojek na stříhání psů s vyholovací hlavou.

Přebytečné chloupky na těle naháče je vhodné (na výstavy nutné) depilovat. Pokud naháče zvykáme na tuto proceduru od mala, zvládá to celkem dobře. Depilace má mnoho výhod. Chloupky slábnou, je jich méně a méně, pes je na omak příjemný a dlouho tak vydrží. Majitelé, kteří své miláčky litují a holí je, docílí spíše toho, že pes je na omak hrubý, chloupky tvrdnou a neustupují a pes rychle zaroste.

Po depilaci je vhodné naháče namazat zklidňujícím krémem, mě se osvědčil Bepanten plus, který zároveň velice dobře zklidňuje odřeniny a škrábance. Interval depilací je různý dle toho, jak rychle danému jedinci chloupky narůstají, ale rámcově cca 1 za měsíc (nejedná se o depilaci klasické srsti, naháčům, podle toho jaký jsou mezytyp, roste určité množství chloupků, které jsou daleko od sebe a jsou trdší než srst).

Antiparazitika

Také naháčům můžeme dávat antiparazitika, i když blechy na nich dlouhodobě z pochopitelných důvodů nezůstávají. Nicméně klíšťata se ráda přisají a bleší kousnutí dokáže kůži podráždit. Když jdeme do lesa, můžeme použít repelent. Rovněž komáři si rádi přihřejí polívčičku a pes má pak tendence se drbat a drbat. Na štípance lze použít Fenistil gel, který kousnutí hmyzem dobře zklidní.

Injekce

Očkování probíhají u naháčů stejně jako u jiných plemen, jen pamatujme na jednu zásadu – injekce nechávejte naháčům aplikovat výhradně do svalů. Pokud je injekce aplikována pod kůži, mohou se objevit nehezké skvrny. Ale i pokud pomineme estetický ráz celé věci, je tu ještě jedno hledisko – injekce aplikovaná pod kůži může psa svědit a ten se bude potom tak urputně škrábat či vykusovat, že pak budete léčit někdy i závažné poranění kůže.

Pokud se vám naháči líbí, nemějte strach si je pořídit. Odměnou vám bude veselý a milý společník, ostražitý hlídač, ale také domácnost bez chlupů. Pečlivě vybírejte chovatele, který by vám měl být pomocníkem a rádcem pro dobu, kdy už budete mít štěňátko doma, ale to ostatně platí pro všechna plemena.