Mnoho lidí si naháče představuje jako rozklepané a náchylné chudinky. Jiní si dělají starosti s jejich geny a myslí si, že jde o přehnané chovatelské úsilí. Další je považují za marťany. A někteří je prostě milují. Ale jak to tedy s naháči vlastně je? Jak náročná je péče o ně?

Vzhledem k nastávající zimě začneme s klepáním. Když se zamyslím sama nad sebou, i mě je docela zima, když teplota udělá hup dolů o 25 stupňů, a být bez pořádné bundy, klepala bych se taky. Naháči, pokud nejsou zchoulostivělí, snášejí zimu celkem dobře, ale na druhou stranu nechtějme jim zakázat, že se občas klepou. Je to stejné, jako kdybychom aljašskému malamutovi zazlívali, že je mu v létě horko, funí a nechce se mu ze stínu. Každé plemeno má prostě svá specifika a propojením celého světa se různá plemena chovají v úplně jiném prostřední, než vznikla. Pokud máme podobný životní režim, neměla by nám tato specifika vadit. Je jisté, že člověk milující běžkaření a zimní sporty si raději pořídí „zimní“ plemeno, zatím co alergicky náchylnější panelákový člověk, který miluje letní sporty, může tíhnout více k naháčovi. I když znám naháče, kteří žijí na horách se svými kamarády leonbergry a jsou úplně v podohě.

Co se genů týče, nedá se říci, že by naháči byli nějak výrazně geneticky zatíženi. To, že tato plemena jsou stará téměř 2000 let, ukazuje, že si geneticky stojí dobře, protože jinak by už patřila mezi vyhynulé druhy. Díky současným chovným cílům naopak vídám naháče s čím dál pevnější kostrou, krásnou hlavou a elegancí. Povahově jsou tito psi opravdu velice zajímaví a každý druh naháčů má svá specifická kouzla, která jsou tu pro ty, kdo je touží objevit. Čínský chocholatý pes je nadšenec pro agility a peruánský naháč se velice dobře hodí na coursing. Samozřejmě co jedinec, to jiná povaha, takže určitě to není dogma a svému psovi můžete „ušít“ sport na míru. Pro co se naháči rozhodně nehodí, je klasický služební výcvik. Pro jejich citlivou povahu nepřichází tento přístup v úvahu, protože byste z nich velmi snadno udělali psychické trosky. Pokud vás bude naháč poslouchat z lásky, může se doslova přetrhnout.

Tak a teď k péči. Jak na to? Je to složité?

Oblékání

Naháče není nutné oblékat pokaždé, když se trochu ochladí. Naopak dopřejme mu možnost získat určitou míru otužilosti. Kdy je vhodné naháče obléci? Pokud venku fouká silný studený vítr, hustě prší nebo sněží, je velký mráz, jdeme na dlouhou procházku, budeme někde čekat apod.

Pozor – některé oblečky mohou naháčům způsobit odřeniny, takže volte měkké, pružné materiály.

Čínský chocholatý pes - Chunky Gavany´s BohemiaStrava

Naháči jsou psi jako jiní, žádné zvláštní požadavky na stravu nemají, takže pokud jim dopřejete kvalitní kompletní krmivo, není co řešit. Bohužel na náš trh přichází mnoho různých značek, jejichž obsah ne vždy odpovídá potřebám zvířat, takže je dobré sledovat, jak dané krmivo vašemu naháčkovi prospívá. Jelikož naháči spotřebují část energie také na výrobu tepla, můžete krmné dávky o něco zvýšit. Málokterý naháč trpí obezitou. Na duhou stranu tlustý naháč nevypadá esteticky moc dobře, takže mu hlídejte linii.

Zabřeznutí a porod

Naháči nemívají se zabřeznutím ani porody téměř žádné zvláštní problémy. Matky se o svá mláďata starají pečlivě a samostatně. Císařské řezy jsou ojedinělé.

Místo na spaní

Naháči rozhodně nejsou psi do kotce a nehodí se pro celoroční pobyt venku. Jinak pokud má pejsek své místečko, kde není průvan a je zde běžná pokojová teplota, bude spokojen. Pokud je podlaha studená, měl by mít v pelíšku vrstvu deky nebo psí matraci. Co naháči opravdu milují, jsou chlupaté deky, umí se nádherně zachumlat. Kdo nechává svého naháče spát v posteli, pozná, že se neskutečně rád tulí. Naháči milují kontakt kůže na kůži, proto se naháči navzájem nejen poznají, ale také vyhledávají.

Naháči milují deky a polštářkyLidé

Lidé? Zvláštní potřeba, že? Nicméně naháči bez svých lidí být nemohou, prostě je ke svému životu potřebují. Rádi se mazlí, dělají různé kousky, vesele vás vítají a milují vás. Bez svých lidí budou nešťastní.

Sporty

Naháči milují pohyb a činnost, i když vydrží také vyspávat na gauči. Mají obrovskou radost z pohybu a pokud jim to umožníte, ukáží vám, kolik energie a inteligence se v nich skrývá.

Příště budeme pokračovat na téma kůže a péče o ni.