Minulý týden bylo 24 stupňů Celsia a tento týden už minus 2 stupně, celkový skok skoro 30 stupňů dolů. To zamává s lidskou psychikou i zdravím, ale netýká se to jen nás lidí. I naši čtyřnozí svěřenci se musí těmto teplotním skokům, kterých každým rokem přibývá, přizpůsobit. Někdy můžeme počasí podcenit a zdravotní problémy na sebe nedají dlouho čekat. Co udělat, abychom zajistili svým svěřencům vše potřebné pro zvládnutí teplotních změn? Na co nezapomenout?
Psi a oblečky
V dnešní době se mnoho lidí rozhodlo, že bude své psí miláčky v zimě oblékat. Je to dobře nebo ne? Je to vůbec nutné? Nezchoulostivíme je?
Když se podíváme pár let nazpátek, většina lidí měla psy na vesnici a venku. Tito psi byli otužilí, protože byli venku po celý rok. Plemena chovaná v bytech byla z větší části plemena s podsadou, tudíž dobře vybavená proti zimě. Současné trendy posunuly psy také do měst a ve velké míře se chovají plemena, která nelínají (nemají podsadu). Tito psi žijí po většinu svého života v pokojové teplotě a velké výkyvy teplot, dlouhé ležení na studené zemi a dlouhé procházky bez ochrany citlivých partií jim mohou opravdu způsobit zdravotní potíže. Na druhou stranu jsem často svědkem toho, že někteří chovatelé snahu chránit psa před chladem přehánějí. Oblékají psy, i když jsou teploty ještě dost nad nulou, oblékají psy i na krátké procházky a někteří je oblékají i doma. Takový pejsek může opravdu zchoulostivět a pokud ho vyndáme z jeho svetříku, bude z něj třesoucí se hromádka.
Které skupiny psů potřebují zvýšenou tepelnou ochranu?
Především štěňata malých plemen, plemen bez podsady, krátkosrstých plemen a naháčů. Dále staří a nemocní jedinci a také březí feny.
Jak vhodně oblékat?
Ochranu zaměřme především na partie beder a hrudníku, u naháčů i na partie nohou, pokud jsou větší mrazy. Osrstěné pejsky zbytečně nebalme do teplého, spíše nám poslouží šusťákové nebo nepromokavé vesty podšité flanelem. Pro naháče je ideální pružný fleec, který nepůsobí odřeniny. Pružný materiál je vždy výhodou, protože omezuje psa v pohybu. Svetry neoblékejme v době, kdy je mlha nebo prší, protože nasají vlhkost a pes je v mokru a zimě.
Kdy oblékat?
Rozhodně ne pokaždé, když je trochu chladněji. Své pejsky otužujme. Na krátké procházky sloužící k rychlému vyvenčení oblékáme jen v extrémních mrazech. Na dlouhé procházky je vhodné pejska přiodít, ale mysleme na to, že se bude pohybovat, tudíž se zahřeje. Rizikové je dlouhé stání nebo ležení na chladné zemi. Např. když jdeme cvičit agility nebo coursing, jsou zde přestávky, kdy se pes nehýbe, ale jen čeká na svém místě – a to je ten moment, kdy je zvýšená ochrana zapotřebí. Běhání ve vysokém sněhu může vést u některých malých plemen také k prochladnutí, protože se snadno zmáčí po celém těle a voda na nich potom rychle vystydne. Určitě se řiďme zdravým rozumem a předem zvažme, co je v daném počasí vhodné podnikat, a jak dlouho.
Po příchodu domů psa osušme a dbejme, aby nebyl v průvanu. Doma psy neoblékejme, jedině kdyby šlo o váhově malá a slabá štěňata např. naháčů, která si hůře udrží teplo. Jinak si většina psů najde místo, které mu teplotně dělá dobře.
Tlapky a uši
Tlapky a uši trpí v zimě z celého těla snad nejvíce. Útočí na ně soli z chodníků a silnic, ostré ledové krystaly, mráz a ledová voda. Uši se v chladném počasí hůře prokrvují a ve velkých mrazech může dojít až k omrzlinám.
Tlapky je vhodné promazávat k tomu určenými přípravky, ale dobře nám může posloužit i modrá indulona či nesolené vepřové sádlo. Rozhodně nemažeme žádnými hydratačními přípravky, protože obsah vody v nich by celou situaci mohl ještě zhoršit. V době solení chodníků je dobré psovi alespoň jednou denně (ideálně po každém venčení) omýt tlapy vodou a soli je zbavit.
Uši (konečky uší) můžeme chránit rovněž promazáním mastnými krémy, ale také vhodnou volbou délky procházky, která bude závislá na momentálním počasí (mrazu).
Pes a kočka žijící venku
Někteří naši čtyřnozí svěřenci žijí po celý rok venku. Na co bychom měli pamatovat u nich?
S prvními mrazy začnou zamrzat misky s vodou, proto je nutné tyto misky několikrát denně kontrolovat, případně zajistit zdroj pitné vody.
Nezapomeňme také na dostatečné zateplení místa na spaní. U psů je výbornou izolací dvojitá stěna boudy, jejíž mezistěna je vyplněna izolací (např. polystyrénem) a vchod do boudy je oddělen tzv. předsíní, případně na vchod připevníme kus koberečku či látky, aby zima nevstupovala tak snadno dovnitř a pes si mohl boudu svým tělesným teplem vyhřát.
Kočkám zpřístupněme garáž, kůlnu či půdu. Můžeme také udělat podobnou boudičku nebo zajistit větší množství sena či slámy, také se osvědčily různé krabice vystlané starým oblečením. Jelikož v těchto místnostech zpravidla není průvan, kočka si brzo najde místo, které jí bude vyhovovat.
Zvířata žijící v zimě venku spálí více energie na zahřátí svého těla, takže během zimy je vhodné zvýšit krmné dávky nebo přejít na energetičtější krmivo. Granule je vhodné zalít teplým vývarem nebo teplou vodou (těsně před krmením). U jiného druhu stravy pamatujme, že pokud ji zvíře nezkonzumuje ihned, velice rychle zmrzne. Kočky si v zimě nemohou zpestřit jídelníček lovem myší, takže pamatujme na dostatečný přísun potravy nebo se zaměří na drobné ptactvo. Zvýšenou pozornost věnujme opět štěňatům, starým a nemocným zvířatům a březím samicím.
Nezbývá než popřát všem chovatelům a jejich zvířatům, aby zimu zvládli co nejlépe a aby nebyla tak dlouhá a mrazivá, jako v loňském roce.