Tento článek volně navazuje na předchozí díl Pár povelů pro život I.Můžete zde nalézt další důležité povely pro psa každé velikosti. Nejedná se o profesionální povely při profesionálním výcviku, ale o povely pro běžný život každého psa.

FUJ

Nesmírně důležitý povel, který rovněž může zachránit život. Je to povel, pod kterým by si štěně mělo představit jakoukoliv nežádoucí činnost. Prostě něco, jako u lidí NE!
Může to být pojídání výkalů či jiných odpadků venku, skákání na lidi venku i doma, okusování předmětů, které tomuto účelu neslouží, nebo surové kousání vás samých, tahání ubrusu ze stolu, trhání lemovací lišty od lina, konzumace jídla ze stolu či linky apod.

Tento povel jsou štěňata schopna pochopit velice rychle, problém je spíše se 100% úspěšností. Na to, abyste byli úspěšní, potřebujete trpělivost a důslednost. Např. pokud pejsek rád venku něco pojídá, nemůžete jej venčit bez vodítka, protože pokaždé, když se pokusí něco sebrat, mu v tom můžete (pokud je na vodítku) okamžitě zabránit. Přiměřeně škubnout vodítkem a říci: „FUJ!“ Na povely typu „Tohle papat nesmíš, bolelo by tě bříško!“ nebo ?Ty prase, cos to zase sežral?“ ihned zapoměňte, pes vůbec neví, co si to mumláte, ale jasné FUJ! pochopí hned. Pokud pes i přes vaši snahu něco sezobl, snažte se mu to z tlamy vyndat (byť by to bylo sebenechutnější). Časem když řeknete FUJ!, pes bude ochoten to, co vzal do tlamy, i vyplivnout. Při nácviku tohoto povelu nedělejte vyjímky, jedině tak pes opravdu pochopí, co po něm chcete.

Je třeba si uvědomit, že pes může venku sežrat mnoho nebezpečných věcí a dokonce i jedovatých návnad, které mu mohou přivodit vážné zdravotní potíže nebo dokonce i smrt. Další případ, kdy může tento povel ochraňovat zdraví či život vašeho psa, je např. když je zvyklý stahovat věci ze stolu. Pokud pes velikosti jorkšíra stáhne ze stolu ubrus s těžší vázou a ta mu skončí na hlavě, můžete si jen gratulovat, pokud se ?pouze“ zranil. I doma může pes pozřít mnoho nebezpečných věcí, proto pejska tento povel určitě naučme.

ZPÁTKY
Tento povel je takovou pomůckou pro vás, když chcete např. vyjít ze dveří a přitom nesmést vašeho psíka, který se hrne ke dveřím jako první. Dle psí hierarchie byste měli ze dveří a do dveří vždy chodit první vy, je to lepší i kvůli ovládání a poddajnosti vašeho psa, ale má to i jiné aspekty. Komu z vás se např. nestalo, že jste při otevírání dveří přiskřípli dveřmi nohu vašeho psa. Je to velice bolestivé a u malých plemen i nebezpečné z hlediska úrazů nohou. Léčba zlomenin u miniaturních plemen je nákladná a komplikovaná, tak proč se jí nevyhnout jednoduchým povelem (cílem by mělo být, že pes ustoupí za vás a vy v klidu otevřete dveře a vyjdete ven).

Venčení není vláčeníPOMALU

Dost často můžeme vidět, jak pes venčí pána a ne pán psa. Člověk je vláčen od jednoho stomu ke druhému a v zimě je rád, když se někde nesmekne. Nebo jiný případ. Jdete běhat se svým psem, on je celý natěšený a táhne jako splašený, ale vy ještě musíte zdolat pár silnic a chodníků a potřebujete, aby šel spořádaně. K tomuto účelu se hodí povel ?pomalu“. Jakmile začne pes nepřiměřeně napínat vodítko, je třeba jej usměrnit škubnutím a povelem ?pomalu“. Některá plemena nebo jedinci to mají v krvi (zejména špicovití psi a psi určení k saňovým sportům) a je dost těžké jim to vysvětlit, ale v poslední době se i na našem trhu dají sehnat tzv. Halti ohlávky, které této nežádoucí činnosti velice dobře brání.

STŮJ

Není od věci naučit psa povel ?stůj“. Dá se použít při nutné manipulaci se psem jako je česání, koupání, návštěva veterináře apod., ale také nasazování obojku (když vám pes při nasazování obojku skáče radostí do obličeje nebo běhá po chodbě, není to nic příjemného). Také je dobré naučit tento povel psa při přecházení silnice. Když přecházíte silnici, musíte se rozhlédnout a v tu chvíli by vás pes rozhodně neměl tahat do silnice, ani do ní sám vbíhat. Je to nebezpečné pro vás oba. Časem si pes může vytvořit příjemný návyk respektovat vozovku a bude opatrný, i když bude na volno.

Co říci závěrem ?

Malý pes je také pes a nepodceňujme ho jen proto, že stále vypadá jako štěňátko. I on se musí učit vás respektovat a vy ho můžete svým výcvikem také chránit.