Vypadá to tak samozřejmě, pes vybíhá směrem k figurantovi a v letu se zakusuje do rukávu. Při dalším cviku se pes dává do pohybu a vyhledává figuranta za maketami. Když jej najde, vyštěká ho a čeká na další povely pána…

Ano, vypadá to skutečně velmi samozřejmě, ale málo kdo z přihlížejících ví, kolik dřiny a potu bylo před tím. Kolik přemýšlení a hledání chyb, aby se docílilo požadovaného výsledku. Než jsem se sama pustila do sportovní kynologie, netušila jsem, jak se „nadřu“ a co především, jak se „nadře“ figurant. V průběhu výcviků víc a víc oceňuji jeho práci a důmyslnost, a moc mu děkuji za trpělivost, kterou se mnou, jako s laikem v tomto oboru měl, má a ještě bude mít.

Figurant od slova figura

Náš figurant pravděpodobně nikdy neztloustne. Když ho pozoruji, jak každou sobotu pobíhá od 9 hodin na place, jak se s vervou přetahuje o rukáv a jiné hračky s našimi 40kilovými drobečky, myslím si, že je to vlastně taková odtučňovací kůra. Bohatě mi stačí, když běhám se svým psem, a někdy toho mám až nad hlavu. Udýchaná se opírám o plot a říkám si, jak to ten chlap může vydržet… Někdy se nás vystřídá i osm ve třech kolech. Já být na jeho místě, ležím na zemi totálně vyplivaná. To jsem ještě nezmínila hlasivky, protože po tolika výkřicích bych byla po celý zbytek soboty rovněž němá, což by se zaručeně líbilo minimálně dětem.

Povaha, rozvaha, odvaha

Figurant ale není jen pózující panák, který občas napřáhne ruku s rukávem. On totiž musí myslet, a to někdy i za nás za všechny. Každý pes je totiž originál a potřebuje osobní přístup. Jedině tak se dosáhne kýženého výsledku. Co platí na jednoho, nemusí vůbec platit na druhého. Čím jednoho psa vyburcujete, tím můžete druhého zcela odbourat. Jinak se musí se štěňátky, jinak s přezubující štěňátky, jinak s princeznami a jinak s gaunery. K tomu všemu je nutná rozvaha a nápad. A tak přicházejí nápady a zkouší se a vymýšlí a likvidují chyby. Do toho to občas pokazíme my lidé. Špatně pustíme vodítko, málo chválíme, málo běháme nebo jsme totálně mimo.

Figurant také potřebuje nutnou dávku odvahy. Někteří psi potřebující nápravu povahy a špatných návyků se zakusují zcela mimo předpis, což znamená, že místo rukávu mohou jeho zuby skončit ve figurantově zadnici nebo i na citlivějších místech. Ještě že existují důmyslné obleky a suspenzory… Ale stejně, postavte se naštvané potvoře. To si každý rozmyslí.

Znalosti

Figurant musí také projít mnohými zkouškami, které se týkají různých typů zkoušek. Je to velmi náročné zapamatovat si, co která zkouška vyžaduje, co se kde přesně dělá, po kolika krocích se pouští pes, na jakou vzdálenost má figurant běžet, kde se zastavit a co udělat pak. Je toho opravdu moc a my sami máme často problém zapamatovat si tu jednu svoji zkoušku, natož všechny dohromady.

Cit

Je příjemné pracovat s člověkem, který má cit k vašemu psovi a rovněž k vám osobně. Určitě jsou chvíle, kdy by s vámi nejraději začal klepat, když už vám po padesáté říká totéž, a i za to, že to neudělá, mu patří můj dík. Ne všichni jsme mladí a neklidní a nevíme co se sebou. Některým z nás je 30, 40 i 50 let, ale právě proto, že se s námi jedná rozumně nás to baví a cvičíme dál.

Až budete v sobotu ráno vstávat tak kolem deváté hodiny, bude náš figurant a my s ním už „lítat“ po place a vydržíme až do oběda. Možná shodíme nějaké to kilčo, posílíme nebo namůžeme nějaký ten sval, a dozajista budeme hladoví jako vlci, ale spokojení s tím, že jsme zase o kus dál. A náš figurant? Jestli to s námi vydrží, tak ještě několik let hned tak nepřibere…