Mnoho lidí nechce být pořád samo, a tak uvažuje o pořízení čtyřnohého přítele. V této úvaze stojí hned vedle psa kočka. To má své důvody. Na rozdíl od psa se kočka nemusí venčit, nebo se venčí zcela sama, neštěká a nemusí se vychovávat. Přitom je to stále zvířátko k pomuchálí a polaskání a dokáže s námi lidmi sdílet své emoce. Přesto je kočka tvor s poměrně dlouhým životem a nemalými potřebami. Pojďme se podívat na to, nad čím by se měl každý budoucí majitel kočky zamyslet.

1) Proč si chci kočičku pořídit?

Jako společníka? Nechci být doma stále sám? Chci zvířátko do rodiny jako mazlíčka k dětem? Chtěli bychom občas odchovat koťátka? Chceme vůbec koťátka? Chci spíše klidnou kočičku, nebo švitořivého kamaráda. Nevadí mi kočičku česat, nebo bych raději plemeno s krátkou srstí. Tyto a další otázky vám pomohou s výběrem plemene kočky. I když všechny kočky vypadají podobně, přesto se mohou velmi lišit, a to nejen délkou srsti, ale i povahou.

2) Jsem připraven starat se o kočičku 10-15 let někdy i více let?

3) Jak často s kočičkou budu?

I když se kočka venčit nemusí, tedy pokud má k dispozici kočičí WC, přesto to neznamená, že by jí vyhovovalo být ve čtyřech stěnách stále sama. Kočky samotou trpí, stejně jako jiná zvířata a stejně jako my lidé. U některých koček se mohou z časté osamělosti vyvinout poruchy chování. Toto chování není pro člověka vůbec příjemné a likvidovat ho je mnohem obtížnější než u psa. Pokud víte, že budete často pryč, je lepší pořídit hned kočičky dvě, nejlépe podobného věku, aby dělaly společnost jedna druhé.

4) Kolik peněz jsem ochoten do kočky investovat?

Na počátku je samozřejmě kupní cena. Ta se může lišit. Například cena některých druhů koček s PP se vyšplhala až na 30 000 Kč, jiné stojí okolo 8000 Kč, ale také můžeme pořídit obyčejnou kočku domácí, která je většinou zdarma či navštívit kočičí útulek, kde se nacházejí kočky různého věku a vzhledu.
Dále budeme ke kočičce potřebovat dvě až tři misky (na vodu, na granule a na maso – cena od 60 do 300 Kč), kočičí WC (cena cca 500 Kč), kočkolit (jedno balení o 5 kg – cena se pohybuje od 40 do 180 Kč), lopatičku na vybírání výkalů, pelíšek (200-600 Kč), škrabadlo (200-800 Kč), případně kočičí strom ke šplhání a hraní (700-4000 Kč i více). Samozřejmě krmení, obvykle kočky konzumují granule i maso. Také počítejte s tím, že písek do kočičího záchůdku budete muset kupovat každý měsíc, na jednu kočku cca 10 kg (může se lišit podle množství exkrementů). A také nesmíme zapomenout na hračky.

Nakonec ještě nezapomeňme na veterináře. I když očkování u koček není povinné, je velmi žádoucí nechat je očkovat, protože je nemálo agresivních kočičích onemocnění. Jejich léčba je nejen nákladná, ale mnohdy také neúspěšná. Pokud nebudete mít chovnou kočku či kocoura, počítejte s náklady na kastraci. Časté říje vám budou celkem jistě znepříjemňovat život a navíc zde bude riziko nechtěného zabřeznutí. Kocouři zase rádi značkují své území svou močí. Cena za kastraci se značně liší. Kastrace kocoura je celkem rychlá záležitost, ale kastrace kočky je operace. Ceny se také liší veterinář od veterináře.

5) Jsem ochoten uklízet po svém miláčkovi exkrementy?

Koťátka jsou na rozdíl od štěňátek, co se týče hygieny, velmi učenlivá. Stačí jim záchůdek párkrát ukázat, aby k němu našly cestu a většinou bez problémů chodí jenom tam. Nicméně pokud je záchůdek špinavý, mokrý nebo je cítit, hygienu milující kočka do něj nevleze, a to pak může být problém. Musí si najít jiné příhodné místo, až jí bude těžko. Kočičí exkrementy velmi výrazně zapáchají a jsou cítit o několik dní po té, co jste místo vyčistili, takže doporučuji denní úklid kočičího WC. Ne každý je ochoten přinášet takovou oběť, proto je tuto otázku potřeba promyslet ještě před pořízením kočičky.

6) Mám drahé zařízení bytu a hodně mi na něm záleží?

Kočička sice většinou nic neokusuje, ale občas si ráda zabrousí drápky i mimo své „místo“ někteří jedinci i častěji než občas. Také se s chutí proběhnou po nejedné zajímavé poličce a občas shodí nějakou tu vázičku či hrneček, nebo rovnou kytku s květináčem. Pokud jste schopni unést i tyto kočičí záliby, pak vám v jejím pořízení nic nebrání.

7) Chci s kočičkou cestovat?

Kočky obecně nemají rády příliš velké změny v životě, ale jsou takové, které s majitelem pravidelně odjíždějí například na chalupu a vše je bez problémů. Pokud ale cestujete do neznámých míst bude lepší svěřit péči o kočku někomu blízkému, případně využít služeb kočičího hotelu. To platí i o cestách na dovolenou, protože ne všechny hotely vám umožní mít svého mazlíka s sebou. Určitě si promyslete, komu budete v takových případech kočičku svěřovat.

8) Máme doma malé děti?

Děti do 4-6 let nedokáží správně odhadnout, co si mohou ke kočičce dovolit. Malé kotě s nimi bude jistě rádo sdílet nejednu taškařici, ale jakmile odroste, nenechá sebou tak snadno manipulovat. Když pak děti překročí zdravé meze, umí je kočka poslat rychle zpět, ale často také pocítí její drápky. Nedovolme dětem kočku tyranizovat! Naučme je správnému zacházení a rozhodně jim nesvěřujme péči o kočku. Větší děti nad 10 let už budou umět kočku nakrmit a dohlížet na dostatek vody, ale do čištění kočičího záchodu se jim rozhodně chtít nebude. Zde je potřeba úzkostlivě dbát také na hygienu.

9) Pořizuji pejska svým příbuzným jako dárek?

Tuhle volbu zvažte obzvláště pečlivě. Může se stát, že vám bude dáreček vrácen a vy se o něj pak budete muset postarat. Jste na to připraveni? Dále pokud pořizujete kočičku starším lidem nad 65 let, bylo by lépe pořídit kočičku starší věkem. Pokud se o ni majitel nebude moci ze zdravotních nebo jiných důvodů starat, budete se o ni moci postarat vy? Dětem kočičku jako dárek kupujte pouze v případě, že se o ni budete starat především vy. Dítě není schopno postarat se samo o sebe, natož o někoho dalšího, i když ho miluje.

10) Bydlíte v pronajatém bytě nebo v bytě, kde není povoleno držet domácí zvířata?

Mohlo by se stát, že se odstěhujete do bytu, kde vám nebude dovoleno kočičku mít a vy pak pro něj budete s těžkým srdcem hledat náhradní rodinu. To není vůbec lehké, protože opuštěných koček jsou plné útulky. Předem si pořízení kočičky dobře rozmyslete, žije totiž opravdu dlouho.

11) Má někdo z rodiny alergii?

V dnešní době přibývá alergiků na různé věci. U dětí je to až polovina populace. Pokud má někdo z vás alergii, proberte tuto otázku s vaším alergologem. Někdy se alergie projeví až za 2-3 roky. Mnoho lidí si myslí, že alergii způsobuje srst, ale není tomu vždy tak. Alergii způsobují také sliny a moč. Navíc, kočka patří ke zvířatům, které nejčastěji vyvolávají alergie.

12) Chcete kočičku z útulku?

Je ušlechtilé ujmout se kočičky z útulku, ale pokud je to již odrostlý jedinec, nese si s sebou svoje životní bolesti, které se promítají do jeho chování. S těmi se pak budete potýkat vy. Ptejte se na povahu a hygienické návyky uvažované kočičky, ale také na zdravotní zatížení. Výhodou je, že většina odrostlých zvířat v útulcích je již kastrována a tak se vám v tomto směru ihned uleví.

13) Poradili jste se se zbytkem rodiny?

Kočička je další člen rodiny a pokud ho rodina dobře nepřijme, může to mít nemilé následky pro kočičku, pro toho kdo ji pořídil, nebo pro ostatní členy rodiny. Rodinná porada určitě věci prospěje.

14) Jak velký máte byt?

Vy i kočička budete potřebovat chvíle „svého“ klidu. Pokud je celý váš byt průchozí, bude váš harmonogram buzení dojista ovlivněn biorytmem vaší kočičky. Je dobré mít možnost, alespoň večer, kočičku zavřít do jejího pokoje. Jinak je kočka celkem skromná a když se jí vámi vyhrazené místo nelíbí, najde si to svoje sama. Pozor na otevřené skříně a prádelníky, abyste jí tam nezavřeli, dokáže tak nepozorovaně ležet, že ji ani neuvidíte.

Poctivě se zamyslete nad uvedenými otázkami a než si kočičku pořídíte, zcela upřímně si odpovězte. Její i váš život bude toto rozhodnutí ovlivňovat po dalších 15 let života. Přeji vám, aby to bylo oboustranně příjemné.