Milé děti, brzo si pro vás přijdou vaši noví pánečci, kteří vás budou živit, hladit, čistit vám kožíšek, rozprávět s vámi, hrát si s vámi a budou vám kupovat různé hračky a laskominy. Abyste věděly, jak se máte v novém domově chovat, chci vám poradit, jak máte svému dvounožci dělat radost, ale také jak ho naučit plnit různé povely. Přistupme k jednotlivým bodům.

Ranní vstávání

Když se ráno probudíte a je vám dlouhá chvíle, něžně zamňoukejte. Pokud člověk nevstává, zkuste to silněji. Pokud ani potom nevylézá z postele, lehce zabouchejte tlapkou na dveře. Stále nic? Pak na dveře zaškrábejte drápy ? to většina dvounožců nevydrží, protože se bojí o svoje věci, a rychle vyskočí z postele. Pak se tvařte strašně nevinně a sladce a doveďte ho ke své misce společně s něžným zamňoukáním. Tak se váš dvounožec velmi rychle naučí povel ?Vstaň a dones jídlo?.

Jestliže dvounožec opět ulehne do postele a nehýbá se, znamená to, že zase usnul. Vzbudit ho můžete několika způsoby ? pokud mu kouká z pod peřiny noha, můžete jí začít olizovat, šimrat packou, případně lovit jako myš. Jestliže kouká jenom hlava, sedněte si co nejblíže k jeho obličeji a upřeně se na něj několik minut dívejte (můžete při tom hlasitě příst). Pokud stále neotevřel oči, důkladně mu očichejte rty, nos a uši a pak se s ním po kočičím pozdravte (rozuměj strč svému dvounožci svůj zadek k nosu). Většina dvounožců na tento pozdrav slyší a pokud nevstanou, alespoň se vám začne věnovat drbáním a hlazením.

Kočka u jídlaVýběr jídla

Vaši dvounožci vám budou nabízet různá jídla. Někteří umí sypat jenom suché granule, ale jiní vědí, že se dá koupit i maso v různých podobách. Pokud vám jídlo, které jste dostali nechutná, musíte v době, kdy se váš dvounožec kouká udělat dlouhý obličej a odkráčet pryč (potom nejezte ? tedy dělejte, že nic nejíte – buď si venku něco ulovte nebo ulovte něco ze stolu z dobře naloženého talíře).
Dále se tvařte, jako byste drželi protestní hladovku. Po dvou maximálně třech dnech to váš dvounožec nevydrží a donese něco jiného, pokud vám to chutná, uznale vylízejte misku a tím svému dvounožci vysvětlíte, jakou značku krmení má kupovat. Pokud se vám i ta dobrá značka omrzela, postupujte stejně jako na počátku.

Čistota kočičího záchodku

Na záchůdek poctivě choďte hned na začátku, aby z vás měl váš dvounožec radost. Pokud je záchůdek špinavý, choďte okolo a hlasitě mňoukejte, aby člověk pochopil, že ho má vyčistit. Když to nezabírá, jděte se vyčůrat do umyvadla nebo do vany, to by mělo stačit, ale jestli je váš člověk nechápavý, počkejte si, až se na vás podívá a vyčůrejte se demonstrativně na zem. Raději si vyberte lino nebo dlažbu, aby nenadával moc.

Kočka s paničkouUpoutání pozornosti

Když váš dvounožec dlouho pracuje na počítači a nevšímá si vás, skočte mu na klín a otírejte mu hlavu o ruku, kterou drží myš. Další možnost je skočit přímo na stůl a důležitě koukat do monitoru, nejlépe tak, že sedíte dvounožci přímo ve výhledu. Také můžete začít honit tu šipku co běhá po obrazovce, a to nejen z pozice ze stolu, ale také když ležíte na monitoru, to po ní můžete šátrat shora. Výsledkem by mělo být, že se vám člověk začne věnovat.

Pokud čte váš člověk noviny nebo časopis, opět se začněte otírat o jeho ruku, kterou drží noviny. Jestliže to nezabírá, lehněte si přímo na tiskoviny a máte vyhráno.

Když se člověk kouká na televizi, je to horší, protože ovladač nezvládnete. Nicméně člověk má volné obě ruce a může vás hladit, drbat nebo česat a to by mohlo stačit. Pokud ne, jděte do kuchyně a jen tak mimochodem shoďte ze stolu nebo z linky nějakou skleničku. Až člověk přiběhne, tvařte se provinile ve tvaru ?Já ani nevím, jak se to stalo??

Zákazy

Pokud vám člověk něco zakáže, udělejte mu radost a poslechněte ho ? když se na vás kouká, ale když se nedívá, není to nezbytné…

Kočka s hračkouHry

Lidé si docela rádi hrají. Nejvíce je uchvátíte hrou na schovávanou. Večer před spaním nebo těsně před cestou se dobře schovejte (např. mezi prádlo ve skříni, do botníku, pod postel, kde je tma, mezi ručníky, na vrchní skříňky kuchyňské linky apod.). Uvidíte, jak se vaši lidé začnou hrát. Polezou po čtyřech, budou vás volat několikerým hlasem, prolezou celý byt, otevřou všechny skříně, ale vy buďte hezky z ticha a dívejte se, jak si hezky hrají. Když si hrát přestanou, nenápadně vylezte a jakoby nic jim zamňoukejte pod nohama. Uvidíte, jak budou potěšeni.

Zahánění hraček pod skříně je další společná hra, kterou můžete s dvounožci hrát. Hezky si hrajte s míčkem nebo jinou malou hračkou a najednou ji jakoby nic vhoďte pod lednici nebo nízkou skříň. Pak se tvařte strašně nešťastně a snažte se tu hračku dostat packou ven. Uvidíte, jak váš dvounožec přiskočí a začne vám pomáhat. Pokud není v lovení úspěšný, odstěhuje kvůli vám i nábytek, jen aby vám udělal radost.

Bafání je velmi oblíbená hra. Lidé při ní dokonce skáčí a piští radostí. Stačí se schovat například do prázdné krabice od vysavače, když s ním lidé zrovna pracují, a když pak strčí ruku do krabice pro nějaký nástavec, udělejte na ně ?baf!? – uvidíte, jak je pobavíte.

Když si se svými lidmi budete hezky hrát a cílevědomě je cvičit, budete mít spokojený život plný zábavy. Takže milé děti, chovejte se slušně a nezapomeňte na to, co jsem vám poradila 🙂