Stejně jako pro člověka i pro kočku představuje stěhování značný stres. Nové místo, noví lidé, nové zvuky a cesta do neznáma. Jak tedy kočce pomoci, aby si na nové místo zdárně přivykla?

Vezměmě v úvahu povahu

Každá kočka je jiná, některá s ledovým klidem snáší manipulaci cizími lidmi i veterinářem, blahosklonně si prohlédne návštěvu a dokonce snese i cizího psa a děti. Taková kočka je zpravidla na stres více odolná, než ta, která se od cizího člověka nedá pohladit, před návštěvami zalézá do různých zákoutí a opouští je až dlouho potom, co již návštěva odešla. Na každého nového člena rodiny reaguje překotně, možná též nežádoucím chování (močení mimo záchod, shazování věcí apod.). U nervově labilnějších jedinců bude přivykání na nové bydliště těžší.

Přípravy

Při balení dejte pozor, abyste kočičí věci měli pohromadě (přepravku, pelíšek, misky, písek, krmení i hračky). Také si kupte do zásoby dostatek pamlsků a nějakou neotřelou hračku. Kočce se v pokud možno nezmenšené míře věnujte i při balení. Občas si s ní pohrajte, zvedněte ji do náručí, hlaďte jí a mluvte na ní. I přesto ona dobře vycítí, že se něco děje, nicméně alespoň bude mít jistotu ve vás.

Stěhování

Nadešel den stěhování, co teď? Než se otevřou dveře stěhovákům, dejte kočku do přepravky, aby nemohla utéci (pokud chodí ven, dohlédněte, aby i ráno již nikdo nepustil). Do přepravky dejte příjemnou deku nebo podložku a také závěsnou misku s vodou. Vyčistěte kočičí WC a dejte kočičí misky do jedné tašky. Nedávejte přepravku s kočkou na nejrušnější místo nebo na místo, kde je průvan či pálí slunce. Občas se k přepravce skloňte a na kočku konejšivě mluvte.

Kočka mezi věcmiNový domov

Pokud již definitivně opouštíte byt, vezměte kočku i s jejími věcmi s sebou. Po příjezdu do nového domova postavte kočku s přepravkou na klidné místo bez průvanu a s přiměřenou teplotou. Nepouštějte kočku ihned z přepravky, ale počkejte, až se vše trochu zklidní a zavřou se dveře po stěhovácích, aby byla jistota, že nemá kudy vyklouznout ven. Mezi tím připravte kočce pelíšek na nějaké příjemné místo, dejte jí misky a hračky na vhodná místa a nezapomeňte na kočičí WC.

Potom kočku pomalu vypusťte z přepravky. Můžete ji vzít do ruky a všechny její věci jí ukázat. WC dejte na místo, které se jí nebude špatně hledat a zpočátku jí ani nepouštějte do všech místností. Bude lépe, když je bude objevovat postupně. Nabídněte kočce vodu a také potravu, nejlépe to, o čem víte, že to obzvláště miluje. Tím můžete zklidnit její nespokojenost s tím, že byla značnou část dne zavřena v přepravce a navíc je někde úplně jinde.

Na kočku mluvte, mazlete se s ní a věnujte jí dostatek pozornosti. Ukažte jí novou hračku a snažte se ji zabavit. Nabízejte jí její oblíbené krmivo, alespoň v prvních dnech po přestěhování. Pokud bude vaše kočka chodit ven, nepouštějte ji alespoň 5 dní až týden ven do nového prostředí, mohla by se ztratit nebo by se mohla vydat na cestu do původního bydliště. Výhodou jsou kočky kastrované, které nemají tak výrazné tendence opouštět domov daleko. Také kočky, které se svými majiteli jezdí např. na chalupu, zvládají tento přechod lépe. Nejhůře jsou na tom majitelé venkovních nekastrovaných koček. Pro takové kočky platí odchytit je dostatečně včas před stěhováním a po nastěhování do nového domova najít vhodnou kůlnu nebo garáž, kde by mohly být, než přivyknou novému domovu. Někteří majitelé se v případě takovýchto koček domluví, že zůstanou ve svém původním bydlišti a postará se o ně nový majitel (při předpokladu, že se o ně bude starat zodpovědně). Např. moji prarodiče, když si vyměnili domek s jinými lidmi, vyměnili si i venkovní kočky, které k domům patřily, protože byly již nznačně staré a stěhování by pro ně téměř jistě znamenalo, že se v novém prostředí ztratí. Obě kočky se dožily vysokho věku v péči svých náhradních opatrovníků.

Nežádoucí chování

I přes veškeré vaše snahy se však může stát, že kočka začne projevovat nežádoucí chování, zejména močení na nežádoucích místech. Zamezte tedy kočce přístup k postelím a peřinám, případně přes ně dejte velký igelit. Zjistěte, jestli kočičí WC není na místě, které kočce vadí. Můžete do dveří zamontovat probíhací dvířka, aby se mohla kočka kdykoli (i když omylem zavřete dveře) k němu dostat. Zvyšte svou pozornost směrem ke kočce a vyvarujte se tvrdých trestů, to by mohlo situaci ještě zhoršit. Pokud by se situace po několika týdnech nezlepšila, obraťte se na některou z poraden pro poruchy chování zvířat, např. poruchy@chovani.info – paní Žertová.

Přeji vám, abyste vy i vaše kočka stěhování úspěšně zvládli.