Když jsem plánovala svůj letošní vrh, netušila jsem jaké komplikace mě potkají. Nastudovala jsem řadu odborných článků na téma dědičné vady očí a s klidným svědomím jsem nakryla svou fenu, která je na oční vadu PRA geneticky zdravá, psem, který je carrier.

(Pro vysvětlení clear, znamená geneticky zdravý jedinec, který nemůže touto vadou onemocnět, ani ji přenést na své potomky. Carrier je jedinec, který nemůže touto vadou onemocnět, ale může je přenést na své potomky. Pokud se spojí s jedincem, který je clear, vznikne potomstvo, kde bude cca 50% jedinců clear a 50% jedinců carrier. Žádný z jejich potomků nebude fyziologicky nemocný.)

Za velmi krátkou dobu po narození mých štěňat, na internetové (jak jinak než anonymní) diskusi, se dozvídám že pes – carrier je „píp“ a osoba, která si s ním dovolila krýt by se měla léčit v ústavu pro duševně choré, štěňata jsou pomalu na utracení a nejspíš se neprodají….

Jak hezky se čtou odborné články, jak laskavě a kultivovaně tam všechno vyzní, ale v praxi je to úplně jinak.

Nemám ráda anonymitu a proto bych ráda, zcela neanonymně napsala, že ta dotyčná osoba, jsem přímo já. Také bych ráda zcela veřejně uvedla na pravou míru některé informace, které kolují mezi chovateli naháčů se zakládají na zcela mylných úvahách. V reálném životě pak vedou k tomu, že lidé, kteří testují své psy jsou napadáni a uráženi, zatím co ti, kteří si své psi netestují v klidu chovají dál.

Je jasné, že všichni nejsme odborníci na genetiku a můžeme mít problém pochopit, jak tyto věci fungují. Genetická vyšetření jsou výborná věc a mohou nám v chovu hodně pomoci, ale se získanými informacemi se musí umět zacházet. Neměly by sloužit, jako „kladivo na čarodějnice“.

Co se týče PRA, zavolala jsem našemu nejznámějšímu oftalmologovi, MVDr. Beránkovi a dotázala se ho, jestli je možné, aby carrier (geneticky vyšetřený z krve) někdy onemocněl. Cituji jeho odpověď: „To je nesmysl“. Chvíli jsme si ještě povídali, ale mohu vás ujistit, že carrier a jeho majitelé mohou být co se jeho zdraví týče zcela v klidu. Kdo má další dotazy, může mu zavolat osobně.

Další informace, která ze všech odborných článků zaznívá (a že jsem jich přečetla opravdu hodně) je toto: Pokud by se používali pro chov pouze jedinci clear (což by bylo na první pohled ideální), postupně by to mělo fatální vliv na chvnou základnu plemene, Ta by se velmi zúžila a docházelo by k blízké příbuzenské plemenitbě. To by časem vedlo ke vzniku nových dědičných onemocnění. Proto je nutné k jedincům carrier hledat čisté partnery a ne je likvidovat.

Zdá se vám to jako hloupost a myslíte si, že je dostatek představitelů plemene, kteří jsou čistí a dalo by se chovat pouze na nich? To by bylo opravdu skvělé! Ale bohužel tomu tak není. Proč to mohu tvrdit? Nejprve se podívejme na to, kolik vyšetřených chovných zvířat máme. Je jich velmi málo. Tudíž vůbec netušíme, jakým procentem je populace CIN zasažena. Když budeme nyní chovat na testovaných jedincích kteří jsou jen a pouze clear, za několik let tu budeme mít opět příbuzenskou plemenitbu a nebudeme vědět, jak z toho ven. Přibudou nám jiné, možná horší dědičné vady a je otázka, jestli to opravdu chceme. Odborníci na genetiku na to sami poukazují a oni o tom ví jistě víc než my.

Co může chov opravdu poškodit, je chov na netestovaných jedincích. Ruku na srdce, pokud jste psa geneticky neotestovali a jeho oba rodiče nejsou geneticky clear, jak víte, co máte doma? Možná, že máte doma také carriera, možná ne jednoho, ale také se může stát, že máte psa, který je už dokonce afected (nemocný). Třeba to ani nepoznáte, protože prostě oslepne „stářím“. Ale co se bude dít, když k sobě nevědomě dáte dva psi carrier? Nebo carrier a afected?

Na to odpovídá nádledující tabulka:

Možnosti při páření


Projev na potomcích


Oba rodiče jsou postižení

všichni potomci budou postižení

Jeden z rodičů je postižený, druhý je přenašeč

50% potomků budou přenašeči
50% potomků bude postižených

Jeden z rodičů je zdravý, druhý je přenašeč

50% potomků budou přenašeči
50% potomků bude zdravých

Oba rodiče jsou přenašeči

50% potomků budou přenašeči
25% potomků bude postižených
25% potomků bude zdravých


Jeden z rodičů je zdravý , druhý postižený

všichni budou přenašeči


Oba dva rodiče jsou zdraví

všichni potomci budou zdraví

Takže můžeme úplně směle konstatovat, že nyní se v ČR jsou chovnými jedinci typu Clear, Carrier i Afected. A tak to skutečně je. Zjistili jsme to teprve nedávno, protože genetické testy tu nejsou dlouho. Ale co dál?

Je nad slunce jasné, že genetické testy na PRA i na PLL by se měly stát součástí podmínek pro uchovnění. Jinak se čistého chovu a zdravých zvířat nikdy nedočkáme. To, že se zvířata nedávají testovat často „ze strachu“ jak by to dopadlo, a co by tomu druzí řekli, tomu nepomůže. Zavírání očí a krytí netestovanými zvířaty bude dál rozmnožovat řady jak přenašečů, tak psů nemocných. Naopak, pokud budeme v rozumné míře používat pro chov psy typu carrier, nedostaneme se do pasti. Po carrierovi je jen polovina potomků carrier a tudíž tu po něm zůstane polovina krevně zajímavých zvířat, která budou clear. Carrieři s toho spojení nebudou nemocní a prožijí svůj plnohodnotný život u svých majitelů.

Tím, že jsou genetické oční vady, které se mohou testovat dvě, může docházet k domu, že budete mít např. psa, který bude PRA clear ale PLL carrier, nebo opačně. Skutečně čistých jedinců jen od jedné vady není mnoho a kdyby měl být clear od obou vad, počet takových jedinců bude zcela logicky ještě nižší.

Podle mého názoru by se mělo testování a zdravý chov podporovat, ale rozhodně ne likvidací lidí, kteří své psy testují. Ten kdo dal zvíře otestovat a nevyšlo mu to tak jak by si přál, by se za to neměl stydět, natož se bát výsledky uveřejnit, aby se nestal terčem pomlouvačných debat. Zatím ale taková situace bohužel existuje.

 Co se mě týče, mám svůj první, vymodlený vrh číňáků, a to po pěti letech, kdy toto plemeno vlastním. Moje fena čtyřikrát nezabřezla a to i přes veškerá dostupná veterinární opatření. Stálo mě to mnoho úsilí i finančních prostředků a poslední pokus, který jsem chtěla udělat byl s naprosto nepříbuzným pejskem. Jacka jsem si zvolila pro jeho zajímavý rodokmen, proto, že je opravdu holý, má zajímavou barvu a pro mě velmi důležitou věc – výbornou povahu. Ta se z fotek moc nepozná a často se pravdu nedozvíte ani u chovatele. Pak vám doma pobíhá banda hysterických miminek, které zalézají pod skříň už při otevření dveří… Z mého pohledu dal tento vrh zajímavá štěňata různých barev, ve většině případů velmi kvalitní srsti a co mě těší nejvíce, nebojácných a milých povah. Pro nás tedy Jack přínosem byl. Každý kupující bude obeznámen s tím, co musí udělat, pokud bude chtít chovat dál (ale takových lidí je mizivá menšina). Na větu: „Tak to bys asi měla štěňata otestovat…“ bych odpověděla takto: „A vy, kdo chováte na netestovaných psech také dáváte svá štěňata geneticky testovat?“. Já určitě neprodám nemocné zvíře, ale u vás….ta jistota není… Možná nechám některá štěňata testovat, ale spíše proto, abych věděla, zda ho doporučit chovateli nebo jako mazlíka. Všem, kteří se zúčastnili výše zmíněné anonymní diskuse mohu „poděkovat“ za ztrátu minimálně jednoho vážného zájemce o štěně, takže na jejich neprodejnosti mají dotyční dokonce osobní podíl…ale naštěstí ne všichni lidi dají na neověřené a nepodložené…jedna paní (možná jich bylo víc) povídala a všechna miminka už mají nové majitele. To co se mi přihodilo, je velmi smutné. Nejsem nějaký velkochovatel a ani jím nebudu, své psy testuji, nechovné kastruji a moje obživa nepochází z produkce štěňat. Na tomto vrhu, kde je 90% pufíků opravdu nevydělám, takže mi není jasné, proč jsem takovým trnem v oku lidí, které často ani osobně neznám. Tento článek byl napsán na vysvětlení proč jsem šla tímto směrem a doufám, že přispěje k tomu, že se takové ošklivé debaty s cílem někoho zničit či pošpinit nebudou opakovat.

 Až se ve velkém začnou testovat HA psi a feny, jestli to náhodou nejsou labutěnky, možná se dočkáme podobných situací………